XTRAT
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Roditeljstvo čin slobodne volje ili društvena ili reprodukti

Ići dole

:deda: Roditeljstvo čin slobodne volje ili društvena ili reprodukti

Počalji od Funky Angel Sre Avg 11, 2010 11:26 pm

Roditeljstvo čin slobodne volje ili društvena ili reproduktivna obaveza

U svetu je sve više ljudi koji se organizuju u grupe pod imenom „childfree“. Termin obuhvata sve one koji su svojom voljom izabrali da ne budu roditelji. Među njima je puno poznatih ličnosti, koje podržavaju pravo na izbor − imati dete ili ne. Pripadnici ovih grupa ili udruženja ističu da ne osećaju da su time nešto propustili, pa zato i ne žele da budu etiketirani kao osobe „bez dece“. Roditeljstvo treba da bude čin slobodne volje, a ne društvena ili reproduktivna obaveza.

Najnovija anketa pokazala je da svaki četvrti Amerikanac između 34 i 54 godine nema nikakvu želju za sopstvenom decom. Istraživanje koje je u Italiji obuhvatilo 1.000 parova između 40 i 45 godina u pet različitih gradova pokazalo je da 34 odsto parova nikada nije ni probalo da ima decu. Do pre nekoliko godina Grčka je bila jedna od najtradicionalnijih evropskih društava, gde su društveni i religijski tabui klasifikovali žene bez dece kao usedelice ili one koje ne mogu da imaju decu. Ali s ulaskom Grčke u EU i povećanjem šansi za zaposlenje i školovanje broj brakova je postao niži od evropskog proseka, a natalitet je jedan od najnižih na svetu.
Mnoge svetske zvezde su javno iznele da ne žele dete, dok je kod nas to i dalje retkost − „hrabra“ je bila samo Slađana Milošević. Evo koji su njihovi razlozi, a i šta na to kažu naši sugrađani koje smo anketirali.

OPRA VINFRI
Slavna voditeljka i njen partner Stedman Graham zajedno su od 1986, ali nemaju decu. Opra je, bez obzira na to što ne želi da bude majka, poznata po svom zaštitničkom stavu prema deci, a poseban pokroviteljski odnos ima prema devojkama iz južnoafričke „Opra Vinfri Akademije za devojke“.

− Nikad nisam želela decu, nisam čak ni pomišljala na to. Sada imam 152 ćerke i očekujem da dobijem još 75 sledeće godine. To čini da se osećam slično kao da sam u drugom stanju − iskrena je kao i uvek Opra.

HELEN MIREN
Oskarovka Helen Miren je već dugi niz godina sa režiserom Taylorom Hackfordom i takođe nemaju potomaka. Jednom prilikom je videla obrazovni film koji je govorio o rođenju deteta, posle čega je bila toliko uznemirena da nije ni poželela da ga ima.
− Nemam dece, a sada čak ne mogu ni da pogledam bilo šta što ima veze sa rođenjem deteta. Toliko me sve to užasava.

RENE ZELVEGER
U nekim od poslednjih intervjua Rene je izjavljivala da će radije biti „super tetka“ nego majka.
− Bez uvrede, ali to je pravo ropstvo. Ne možeš da se istuširaš ili da uradiš bilo šta bez njihove dozvole. Pravi mali diktatori − izjavila je glumica. − Majčinstvo nikad nije bilo moja ambicija − ne razmišljam o tome.

EVA MENDEZ
Atraktivna glumica je u veoma ozbiljnoj vezi, ali, kako kaže, ne želi da se uda niti da ima decu.
− Ne želim da budem majka… Nije da ne volim klince, oni su tako slatki, ali ja zaista obožavam dugo da spavam i previše brinem o svemu… − opravdava Eva svoj stav.

KIM KATRAL
Iako se udavala tri puta, Kim nijednom nije sebe videla u ulozi majke.
− Osećala sam pritisak sa svih strana da treba da imam dete, ali sam isto tako oduvek znala da uopšte nisam spremna na sve ono što materinstvo podrazumeva − izjavila je zvezda „Seks i grada“.

KETRIN HEPBERN
Ketrin Hepbern je izazvala pravu buru reakcija, da ne kažemo − skandal, kada je još davnih pedesetih govorila o razlozima zbog kojih se nije ostvarila kao majka.
− Bila sam neverovatno ambiciozna, a to je isključivalo decu. Želela sam potpunu slobodu − jasno je iznela svoj stav glumica koju su mnoge žene u to vreme gledale kao idola.

DŽORDŽ KLUNI
Žene širom sveta bi dale sve da Džordž Kluni bude otac njihovog deteta, čemu se verovatno nada i Elizabeta Kanalis. Možda se nešto i promeni sada kada ne krije da je konačno našao srodnu dušu, ali ne treba zaboraviti njegove izjave o tome koliko ga deca nerviraju.
− Kad baš poželim da se okružim decom i da uživam u onom što zovu velika srećna porodica, uvek mogu da pozovem Breda i Anđelinu u posetu, tek da me podsete na to koliko sam srećan što nemam dece − kaže Kluni.

SLAĐANA MILOŠEVIĆ
Ikona novog talasa u bivšoj Jugoslaviji otvoreno priznaje da se svesno odrekla majčinstva i posvetila karijeri i raznim poljima u umetnosti − muzici, pisanju, slikanju, režiji.
− Procenila sam da je za mene značajnije da napišem i snimim 150 pesama, da me ispunjava to što stvaram harmoniju zvuka i teksta tako što pišem ili režiram i pokušavam da popravim svet oko sebe. Takvo životno određenje za mene je bilo veće i značajnije od materijalnog i fizičkog prokreiranja, što mogu da učine i drugi. Moji potomci ne moraju da budu biološki, jednako važno je imati i ideološke.



ANKETA: Biram da nemam dete − šta mislite o tome?

Isidora Kranjčević (38), urednica u „24 sata“
− Pravo svake osobe je da izabere šta će sa svojim životom. Ne mislim da su ljudi koji imaju decu bolji od onih koji ih nemaju. Ima mnogo onih koji su se ostvarili kao roditelji pod pritiskom sredine, a žrtvovali su karijeru, zbog čega su veoma frustrirani. Hrabre su osobe koje odluče da svoj stav tako javno iznesu jer većina to osuđuje zato što smatra da je dužnost i obaveza žene da rodi dete.

Aleksandra Petrović (34), prof. srpske književnosti
− Krivo mi je kad čujem da neko ne želi dete, ali smatram da ne mogu svi da osećaju isto, kao i da ne treba na silu raditi nešto. Čovek treba da se bori za sebe i zato sam za to da postoje i ovakva udruženja. Ako govorimo o sebičnosti, smatram da je mnogo gore roditi dete, a onda celog života smatrati da je je time nešto drugo izgubljeno.

Bojan Knežević (37), inženjer mašinstva
− Ma ne mogu da verujem šta čujem, svašta će još ljudi smisliti! Sebično, sebično, sebično… To je samo bežanje od odgovornosti i obaveza pod maskom „viših ciljeva“. Smatram da pogotovo te javne ličnosti, koje pominjete, ustvari ne žele da se odreknu noćnog života i putovanja, na primer. Da su osetili sve ono lepo što sa sobom nosi roditeljstvo, znali bi šta propuštaju.


Izvor: http://zena.blic.rs/Porodica/3987/Ne_zel..._zbog_toga
Funky Angel
Funky Angel
Admin
Admin

Broj poruka : 2830
Datum upisa : 20.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu