XTRAT
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Smej se, smej...

Ići dole

:deda: Smej se, smej...

Počalji od Funky Angel Ned Maj 30, 2010 12:02 am

Smej se, smej...

„Smeh je najbolji lek”, kaže poslovica, a Kristof Emelman se očigledno slaže s tim jer je osnovao prvu Školu smeha u Minhenu. On uči ljude kako da se smeju i osećaju bolje u svojoj koži i svetu koji ih okružuje.

Dvadeset ljudi starosti od 25 do 65 godina stoje u krugu i „umiru” od smeha. Pogled im je uperen u veselog čoveka koji se toliko gromko smeje da su mu oči pune suza. To je Kristof Emelman, minhenski „guru smeha”. On tvrdi da smeh pokreće više od 300 mišića u telu.

„Ovo je moja osnovna profesija - smeh i humor, u potpunosti sam se posvetio tome, tako da se može reći da sam gelotolog. Škole smeha vode obučeni treneri za terapiju joge smeha. Radimo sa bolesnim pacijentima jer je to najbolja tehnika koja dovodi telo, duh i um u sklad, a smeh je i najbolja vežba disanja”, objašnjava za „Dojče vele” Kristof.

Škola smeha sastoji se od sedam sesija od po sat vremena. Ideja je da ljudi ponovo nauče da se smeju. Deca se smeju oko 400 puta dnevno, ali odrasli često zaboravljaju kako da se smeju.

Od učesnika se traži da izuju cipele i ponesu flašu vode jer se od jednosatnog smejanja ožedni, kaže Kristof. Za one koji ne mogu da pohađaju kurs, Kristof je napisao knjigu „Joga smeha” uz koju se dobija i CD sa vežbama.

Mnogi koji pohađaju kurs pate od različitih problema: nesanice, stresa na poslu, psihosomatskih bolesti, ili se, kao i sam Kristof, oporavljaju od nekog većeg zdravstvenog problema. On je počeo sa terapijom smehom posle operacije srca i kaže da smeh pokreće stomačne mišiće i pluća, podstiče i imunosistem.

Ipak, neki Kristofovi učenici imaju poteškoće da stupe u kontakt sa ostalim učesnicima. Zato u jednoj vežbi moraju jedni druge da potapšu po glavi što bi trebalo da im pomogne da prevaziđu strah od fizičkog kontakta.

„U našem društvu, kontakti su sve ređi i ređi i ljudi se boje da se pokažu. To je ono što ovde treniramo kroz igru - da se bude autentičan, da se pokažu osećanja, posebno pred drugim ljudima. Jednostavno - da se skinu maske i da ljudi imaju više vere u sebe. Kada veruješ sebi sve više liči na igru i sve je kreativnije. Na kraju, smeh služi i tome da se isključi intelekt”, kaže Kristof

Smeh je lekovit jer umanjuje hormone stresa kao adrenalin i kortizol, a oslobađa koktel hormona raspoloženja uključujući serotonin i dopamin, takođe izaziva nalet endorfina.

Izvor: http://www.mondo.rs/s170235/Magazin/Zdra..._smej.html
Funky Angel
Funky Angel
Admin
Admin

Broj poruka : 2830
Datum upisa : 20.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu