XTRAT
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Trudnoća

Ići dole

:deda: Trudnoća

Počalji od Admin Čet Apr 23, 2009 4:09 pm


Koliki je značaj pravilne ishrane u trudnoći?

Trudnoća C_anterfile_top
Najbolje vreme da se počne sa zdravom ishranom je pre začeća – na taj način osiguraćete i sebi i svojoj bebi odličan start.

Trudnoća C_anterfile_bottom


Pravilna ishrana ima značajnog udela u zdravom životu u svakom dobu, a posebno onda kada ostanete u drugom stanju ili kada to planirate. Tokom trudnoće, pravilna ishrana doprineće da se vaša beba razvija i raste, a da se vi osećate dobro i odmorno. Svakodnevnom raznovrsnom ishranom omogućićete ravnomeran unos hranljivih materija potrebnih za razvoj bebe. Isto tako, da ne biste brinuli, neke namirnice je najuputnije izbaciti iz upotrebe u tom periodu. Najbolje vreme da se počne sa zdravom ishranom je pre začeća – na taj način osiguraćete i sebi i svojoj bebi odličan start. Kada odlučite da ostanete u drugom stanju, počnite da planirate kako, kada i šta jedete i dovedite svoju težinu na normalu, da ne biste brinuli o višku kilograma tokom i posle trudnoće.

Da li da menjam navike u ishrani?


Najgore posledice neadekvatne ishrane po bebu jesu one u prvim danima trudnoće i u poslednjem trimestru kad se razvija bebin mozak. Fetusi hranljive materije dobijaju direktno od majke i zato je važno da trudnica zna koje vrste namirnica najviše koriste njenom detetu. Ukoliko ste se i do trudnoće pravilno hranili, malo je izmena potrebno da i tokom trudnoće nastavite tako – jedina razlika je što se povećavaju potrebe za kalorijama, belančevinama, vitaminima, mineralima i vodom. Koliko je baš vama potrebno odredite sami uz konsultaciju sa lekarom, jer to zavisi od vaše starosti, težine, nivoa aktivnosti i individualnog metabolizma. Sasvim je normalno da vam se apetit poveća i da jedete više nego obično jer vam metabolizam radi brže, ali to ne znači da treba da jedete za dvoje. Izuzetno je važan kvalitet hrane, a ne njena količina. Potreba za energijom nije mnogo povećana, što znači da je dovoljno 300-500 dodatnih kalorija.

Koje sve namirnice treba da budu zastupljene na jelovniku trudnice?


U pravilnoj ishrani treba da bude zastupljeni ugljenii hidrati, belančevine, vitamini i minerali, odnosno treba dnevno unositi predstavnike svih osnovih grupa hrane – meso i njegove alternative bogate belančevinama, hleb i žitarice, voća, povrća, žitarica, mleka i mlečnih proizvoda.

Koliko i koje tečnosti je potrebno da pijem u trudnoći?

Trudnoća C_anterfile_top
Minimum dnevnog unosa vode je osam čaša, a leti čak i više.

Trudnoća C_anterfile_bottom


U trudnoći je veoma važno unositi dovoljnu količinu tešnosti. Minimum dnevnog unosa vode je osam čaša, a leti čak i više. Izbegavajte zašećerene voćne sokove, kola pića ili gazirana, veštačka pića – mnogo žena se ugoji tokom trudnoći samo zato što ne mogu da se odreknu loših navika i piju mnogo upravo ovakvih napitaka. Nedovoljan unos vode kod trudnica može dovesti do nesvestice ,slabosti mišića i povećanog osećaja uznemirenosti, a fetus ne dobija dovoljnu količinu hrane, slabo se odvode štetne materije, stalno se nalazi u povišenoj temperaturi i ima smanjenu količinu plodove tečnosti. Dehidratacija opasno ugrožava rast i razvoj bebe, a kod nekih žena može izazvati preuranjene trudove i porođaj.

Da li će mi noge više oticati ako pijem puno tečnosti?


Nemojte se uzdržavati od pijenja tečnosti, to vam neće umanjiti otoke, naprotiv nedovoljno unošenje tečnosti tokom trudnoće može opteretiti bubrege koji će onda zadržavati tečnost da bi osigurali dovoljnu količinu tečnosti u organizmu. Najbolje je piti vodu jer potpomaže rad bubrega, a veoma je korisna i protiv zatvora. Ukoliko patite od blagog zadržavanja tečnosti u telu, stanje nećete poboljšati time što ćete smanjiti unost tečnosti.

Kako da pijem više vode?


Pokušajte da uvedete običaj da pijete čašu vode čim se probudite, po jednu za obrokom i jednu pred spavanje. Ne preterujte sa pijenjem pred spavanje da ne morate suviše često da mokrite tokom noći. Ako ste kod kuće ceo dan napunite neku flašu sa količinom vode koju treba tokom dana da popijete i onda nju punite sokom, čajem ili nekim drugim napitkom. Kada ispraznite flašu, znaćete da ste ispunili cilj za taj dan. Kada ste na poslu, pijte po jednu čašu vode svakog sata. Popijte po jednu čašu vode pre i jednu posle svakog obroka. Ukoliko osetite glad, prvo popijte čašu vode – tako ćete se osetiti sitim i dobiti na vremenu dok ne morate zaista da jedete – na taj način možete smisliti šta ZDRAVO da prezalogajite. Dovoljan unos tečnosti možete omogućiti isupom, sokovima i mlekom.




Koje meso da jedem i da li smem da jedem ribu?
[/td][/tr][/table]


Birajte isključivo nemasno meso. Sa živinskog mesa skinite kožu i pripremite ga na minimumu masnoće. Neka se riba na vašem jelovniku nađe makar jednom nedeljno. U jednom obroku pojedite ne više od 100 grama nemasog mesa.

Ribu treba da jedete, ali ne i sve plodove mora. Kada jedete u restoranu, uvek poručite ribu koja je dobro pečena, većinu morske hrane treba da kuvate na 60 stepeni i to minimalno 15 sekundi a da li je riba kuvana znaćete ako zavučete oštar vrh noža u meso i malo ga podignete. Ivice bi trebalo da budu neprozirne a centar delimično proziran sa krljušti koja je počela da se odvaja.

Ostavite ribu da se kuva još tri do četiri minuta. Škampi i jastog porumene kada su kuvani, a meso postane neprozirno i boje bisera. Školjke “kapice” postanu bele kao mleko, neprozirne i čvrste. Kada kuvate mušule i ostrige, sačekajte da se školjke otvore. To je znak da su kuvane. One koje se nisu otvorile, bacite.

Žitarice spadaju u prvu ili osnovnu grupu namirnica na skali ishrane. Ove namirnice su site, bez mnogo kalorija, i predstavljaju važan izvor vitamina i vlakana. Jedite proizvode od integralnog brašna. Ovde spadaju hleb, krompir, žitarice (musli), testa, riža, mekinje, kukuruz. Dnevno se savetuje šest jedinica iz ove grupe, a jedna jedinica je, recimo, jedno parče hleba, pola šolje barenih žitarica ili kuvanog testa, trećina šolje barenog pirinča ili pola zemičke. Beli hleb bi trebalo izbegavati.


Mleko i mlečni proizvodi su izuzetno važni jer sadrže dragoceni kalcijum ali i druge hranljive materije bitne za razvoj bebe. Ipak, birajte niskokalorične proizvode i obrano mleko. Potrebno je uneti oko 3-4 jedinice ovih namirnica dnevno, a jednu jedinicu predstavlja šolja mleka ili jogurta, dve šolje nemasnog sira, jedna i po porcija sladoleda...


Da, jer se u svežem voću i povrću nalaze vitamini i minerali, kao i vlakna koja pomažu varenje i sprečavaju zatvor. Ako povrće kuvate, onda je najbolje da to radite što kraće i u malo vode. Najbolje je jesti ga jako dobro oprano i sirovo, da bi se sačuvalo što više hranljivih materija. Trudnica bi trebalo da pojede pet ili više jedinica iz ove grupe namirnica, a jedna jedinica je, recimo, šolja sirovog voća i povrća, pola šolje barenog povrća, jedan plod voća srednje veličine ili pola čaše voćnog soka.


Trudnoća C_anterfile_top
Uzmite onu vrstu namirnica koja je niskokalorična, kao što su polu-obrano i obrano mleko ili nemasni jogurt.

Trudnoća C_anterfile_bottom


Pokušajte da smanjite unos šećera i slatkiša poput keksa, kolača i slatkih napitaka kao što je koka-kola. Isto tako, treba smanjiti unos masti i masne hrane. Mast ima veoma visok nivo kalorija, a previše kalorija vodi preteranoj težini i povećanom riziku od srčanih oboljenja. Izbegavajte pečeno, skidajte masnoću s mesa, namaze nanosite štedljivo i budite oprezni kada je reč o pecivima, čokoladi i prženim krompirima koji sadrže mnogo masti. Uzmite onu vrstu tih namirnica koja je niskokalorična, kao što su polu-obrano i obrano mleko ili nemasni jogurt.


Trudite se da meso koje pripremate bude dobro oprano i skuvano tako da na njemu nema tragova krvi ili neskuvanih delova. Tako ćete sprečiti infekciju toksoplazmom koja može naškoditi bebi. Voće, povrće i salate treba pažljivo i dugo prati. Jaja treba da budu tvrdo kuvana tako da belance i žumance budu čvrsti čime se sprečava rizik od zaraze salmonelom.

Takođe treba izbegavati namirnice od živih jaja kao što su domaći majonez, sladoled i neki kolači. Izbegavajte sve vrste svežih pašteta i zrelih mekih sireva poput kamambera i bria, jer postoji rizik od infekcije listerijom. Bezbedni su tvrdi sirevi i oni pravljeni od pasterizovanog mleka kao i sirni namazi. Pijte samo pasterizovano ili UHT mleko u kome su uništene sve štetne bakterije.


U trudnoći se ne preporučuje da jedete sirove plodove mora (ostrige, suši), nepasterizovano mleko, meke sireve, sirovo ili nedovoljno termički obrađeno meso, da pijete alkohol i napitke sa mnogo kofeina (čajevi, koka-kola, topla čokolada, kakao).

Admin
Admin
Admin
Admin

Ženski
Broj poruka : 5380
Godina : 49
Datum upisa : 08.10.2008

http://xtratvision.forumxpress.net

Nazad na vrh Ići dole

:deda: Re: Trudnoća

Počalji od Admin Čet Apr 23, 2009 4:14 pm

Zašto moram da uzimam vitamine?


Tokom trudnoće ženi je neophodan povećan unos nekoliko vitamina da bi se omogućio pravilan razvoj tkiva i bebe ali i nje same. Vitamini su supstance koje su organizmu neophodne u vrlo malim količinama, pošto ih on ne proizvodi moraju dodatno da se unose ishranom i suplementima. Tokom trudnoće, potrebna količina vitamina se lako unosi pravilnom ishranom, ali ipak na neke od vitamina morate da obratite posebnu pažnju!

Koje vitamine treba da uzimam?


Vitamin C
Vitamin C je veoma važan za podizanje opšteg imuniteta organizma. Pomaže u stvaranju kolagena u vezivnom tkivu, a samim tim je neophodan pri zarastanju rana, čini ćelije snažnijim, pomaže organizmu da apsorbuje gvožđe, kalcijum i folnu kiselinu. Ima ga dovoljno u svežem voću i povrću. Pravi mali izvori vitamina C su narandže, limun, grejpfrut, paprika, jagode, kupus, paradajz, brokoli, krompir i borovnice. Preporučena dnevna doza tokom trudnoće je 70 mg. Ne savetuje se uzimanje preko toga, jer može da ima negativne efekte.

Vitamin D
Ovaj vitamin je dobro poznat kao osnovna komponenta neophodna za dobru apsorpciju kalcijuma, a naročito je važan za razvoj zuba i kostiju fetusa. Preporučena dnevna doza iznosi 400 I.U. Lako se unosi pravilnom ishranom bogatom mlečnim proizvodima. Nalazi se i u zelenoj salati, žumancetu, ribljem ulju, puteru, džigerici, sardinama… Organizam može i sam da proizvede vitamin D ako je koža dovoljno izložena suncu, međutim tokom sunčanja valja biti ekstra oprezan.

Vitamin A
Tokom trudnoće neophodno je povećati unos vitamina A, pošto je potreban za normalan rast i razvoj fetusa. U ishrani vitamin A se nalazi u dva oblika: sa retinolom i beta-karotinom. Retinola najviše ima u hrani životinjskog porekla - džigerici i ribljem ulju. Beta-karotin je zaslužan za narandžastu i žutu boju u povrću i voću tako da je jasno gde se nalazi. Preporučena dnevna doza za trudnice iznosi 2700 I.U. Neumereno uzimanje vitamina A u formi retinola, veće od 10 000 I.U. ima negativne efekte i može prouzrokovati anomalije kod bebe. Pravilnom ishranom, bogatom voćem i povrćem može se lako postići pravilan unos ovog vitamina, ako se izbegava čest unos proizvoda sa retinolom, npr. džigerice.

Vitamin B12
Ovaj vitamin, kao i folati, neophodan je za rast ćelija i razvoj nervnog sistema. Takođe, B12 je važna komponenta u sprečavanju anemije trudnice. Nedostatak ovog vitamina se javlja retko, pošto ga ima dosta u namirnicama koje unosimo u regularnoj ishrani. Nedostatak se može javiti samo kod trudnica koje se hrane isključivo vegetarijanskom hranom. Preporučena dnevna doza iznosi 2,2 mcg.

Vitamin B6

Ovaj vitamin je neophodan za obradu karbohidrata, lipida i masti. Vitamin B6 čini DNK. Nalazimo ga u mesu, džigerici, bananama, žumancu i mahunarkama.
Folna kiselina

Ovaj vitamin je poseban – potrebno ga je uzimati još pre nego što dođe do začeća i to u dozi od 0,4 mg dnevno (obično se nalazi u tabletama od 4 ili 5 mg, koje je najbolje preoploviti). Ukoliko ga niste uzimali od pre začeća, obavezno počnite od momenta od kada ste saznali za to. Folna kiselina treba da se pije tokom cele trudnoće u istoj dozi ali je obavezna do kraja dvanaeste nedelje trudnoće, jer smanjuje mogućnost razvijanja defekata kičme. Žene koje boluju od epilepsije ili redovno koriste antileptike kao i one koje su u prethodnoj trudnoći imale bebeu sa defektom kičme ili lobanje, pre začeća treba da uzimaju folnu kiselinu u dozi od 4 mg.

Koje minerale treba da uzimam?


Minerali su pasivne supstance u našoj ishrani. Neophodni su za rast i razvoj organizma: za rast ćelija, razvoj skeleta, proizvodnju energije. Tokom trudnoće i dojenja, potrebno je da povećate unos minerala.

Kalcijum
Kalcijum je mineral koji u organizmu ima višestruku ulogu: potreban je za normalno formiranje kostiju i zuba bebe kao i proizvodnju mleka. Za apsorpciju i regulaciju kalcijuma neophodan je Vitamin D. Preporučena dnevna doza tokom trudnoće i dojenja iznosi 1,2 mg. Dovoljnu količinu kalcijuma u organizam možete uneti tako što ćete jesti ili piti četiri puta dnevno nešto iz mlečne grupe proizvoda. Najviše ga ima u mleku i mlečnim proizvodima, lososu, ribi sa kostima koje mogu da se jedu (sardinama), hlebu, koštunjavom voću i zelenom povrću, brokoli, karfiolu, soku od pomorandže obogaćenom kalcijumom, tofu siru. Kalcijum stabilizuje nervne i psihičke funkcije: smanjuje razdražljivost i pomaže pri nesanici, što je čest problem kod trudnica. Usled nedovoljnog unošenja kalcijuma, može doći i do prolazne (reverzibilne) osteoporoze. Izbegavajte uzimanje tableta gvožđa i kalcijuma u isto vreme, pošto se mnogo bolje apsorbuju u organizmu kada se uzimaju odvojeno.

Magnezijum
Magnezijuma ima dovoljno u grašku, pasulju, sočivu, soji, orasima i kakau. Omogućava normalan rad srca i krvnih sudova, povećava otpornost prema infekcijama i pomaže u odbrani od stresa. Neophodan je za funkcionisanje nerava i misića. Dnevna doza je oko 450 mg. Bolje je uzeti ga sa vitaminom C, A i kalcijumom pošto se onda najbolje iskoristi, a izbegavati uzimanje tokom jela jer vezuje želudačnu kiselinu i ometa varenje. Treba izbegavati duže konzumiranje magnezijuma u tabletama, pogotovo trudnice sa srčanim i bubrežnim problemima.

Gvožđe
Da bi se omogućio rast tkiva tokom trudnoće, mora se povećati broj crvenih krvnih zrnaca koja hrane ta tkiva. Trudnice proizvode 45% više krvi koja se upumpava preko placente do embriona. Krv nosi hranljive materije i kiseonik do vaše bebe, a gvožđe raznosi kiseonik kroz krv. Od zaliha vašeg gvožđa, jedna trećina će biti preneta na vašu bebu, da bi joj se formirala krv i akumulirale zalihe gvožđa koje će koristiti u prvom periodu života.

Sačekajte sa uzimanjem gvožđa do drugog trimestra, pošto u prvom trimestru potrebe za gvožđem nisu tako velike, a on može da pojača jutarnje mučnine. U drugom i trećem trimestru, biće vam porebna duplo veća doza gvožđa nego pre trudnoće. U hrani, gvožđa ima u zelenom, lisnatom povrću (spanaću), crvenom mesu, sušenom voću i orasima, što nažalost, ne obezbeđuje neophodne količine gvožđa u trudnoći. Da bi pomogli svom organizmu, smanjite unos kafe i čaja (umanjuju sposobnost organizma da koristi gvožđe), izbegavajte prevelike doze vitamina A i tokom obroka bogatim gvožđem, pijte sok od narandže , zbog vitamina C koji potpomaže organizmu da bolje apsorbuje gvožđe.

U trudnoći i dojenju potrebna dnevna doza je od 3 do 3,5 mg, a uzima se samo ukoliko je to savetovao lekar, inače može da ima negativne efekte – smetnje sa varenjem, mučninu i opstipaciju. Nakon dve nedelje uzimanje terapije neophodno je napraviti pauzu od dve nedelje da bi enzim – transferin i dalje imao zaštitnu imunološku i antibakterijsku ulogu. Zbog mučnine, izbegavajte da ga pijete pred spavanje. Nedostatak gvožđa u trudnoći izaziva sideropedičnu anemiju, koja se ustanovljava laboratorijskim analizama broja eritrocita (crvenih krvnih zrnaca) i nivoa gvožđa u krvi. Umor je jedini znak blage anemije. Anemija u težem obliku daje sledeće simptome: umor, slabost, sklonost ka infekcijama, bledoća, lupanje srca, nesvestica.

Cink
Cink pomaže pri sintezi proteina, DNK i RNK. U hrani, cinka ima u većim količinama u mesu, džigerici, jajima, morskim plodovima, ostrigama, pšeničnim klicama i žitaricama. Preporučena dnevna doza iznosi 15 mg.

Bakar
Bakar pomaže organizmu da apsorbuje gvožđe i pospešuje rad metabolizma.

Natrijum
Natrijum je elektrolit - jedan od nekoliko minerala koji su neophodni za regulaciju tečnosti u organizmu. Natrijum ima i značajnu ulogu u održavanju kiselo-baznog balansa u krvi, a bez njega hranljive materije ne bi mogle da prodru kroz membranu ćelije. Tokom trudnoće i perioda dojenja potreba za natrijumom je povećana, ali tu potrebu možete zadovoljiti i sa normalnom ishranom. Preporučena dnevna doza natrijuma je oko 2,4 mg. Natrijum se u hrani nalazi u vrlo malim količinama. So, kao začin, je najveći izvor natrijuma. Jedna kašičica soli u sebi ima 2,4 mg natrijuma.

Da biste kontrolisali unos natrijuma u organizam uvek pročitajte sadržaj na nalepnici proizvoda, ukupna količina natrijuma u proizvodu je izražena u miligramima. Ako previše solite hranu, smanjićete unos natrijuma, a time i promeniti način ishrane u slučaju da jedete proizvode koji imaju manje od 400 mg natrijuma po obroku. Većini žena prijatelji i porodica savetuju da smanje unos soli da bi umanjile nadutost i oticanje zglobova. Ovo nije medicinska preporuka. Smanjen unos natrijuma nije uvek preporučljiv, jer njegov nedostatak u trudnoći može dovesti do poremećaja delikatnog odnosa tečnosti kod majke i bebe.

Otoci ili edemi, su česta pojava u trudnoći i javljaju se zbog povećane proizvodnje estrogena. Estrogen povećava mogućnost tkiva da apsorbuje vodu u vezivno tkivo, a samim tim i da je duže zadržava te se stvaraju otoci. U isto vreme, progesteron povećava nivo natrijuma u mokraći, te se u trudnoći gubi više natrijuma nego obično. Tako da, uprkos prisustvu otoka, trudnice ipak imaju veću potrebu za natrijumom. Ukoliko se ne javlja visok pritisak ili belančevine u mokraći, otoci nisu opasni niti škodljivi, ali ukoliko se ovi poremećaji jave, postoji mogućnost da vas lekar stavi na dijetu sa malim unosom natrijuma.


Admin
Admin
Admin
Admin

Ženski
Broj poruka : 5380
Godina : 49
Datum upisa : 08.10.2008

http://xtratvision.forumxpress.net

Nazad na vrh Ići dole

:deda: Re: Trudnoća

Počalji od Admin Čet Apr 23, 2009 4:26 pm

Šta je bitno u ishrani trudnice?


Ne prejedajte se! To što vam vaše bake kažu da treba da »jedete za dvoje« ne znači da treba da uzimate dvostruko veće količine hrane. Preobilna ishrana je put ka gojaznosti koja nosi sa sobom niz komplikacija: otežan porođaj, rađanje „krupnije“ dece (deca preko 4.5 kg na rođenju imaju povećan rizik od pojave gojaznosti u kasnijim fazama života, kao i oboljenja koje prate gojaznost).

Bitno je da vodite računa, ne samo o količini hrane koju ćete uneti u toku dana, već i o kvalitetu ishrane (tj. izboru, načinu pripreme i biološko-dijetetskoj vrednosti namirnica). Pravilnom ishranom se smatra pravilno izbalansirana i raznovrsna ishrana, tj ishrana koja zadovoljava i vaše potrebe, a i potrebe ploda u hranljivim materijama (belančevine, masti, ugljeni hidrati, vitamini i minerali).

Koliki porast telesne težine se smatra poželjnim ili optimalnim?


Optimalnim se smatra povećanje telesne težine trudnice za 9 -11 kg. Od izuzetnog je značaja, i za vas i za vašu bebu, redovna kontrola vaše telesne mase, samim tim i vaše ishrane. Naime, kako deficitarna (»siromašna«), tako i preobilna ishrana često je odgovorna za nastanak pobačaja, teškog porođaja, rađanja deteta male telesne mase, sporog oporavka majke nakon porođaja... Takođe, niskokalorična ishrana dovodi do stvaranja ketonskih tela (kao produkti razgradnje masti iz telesnih rezervi majke) odgovornih za nastanak mentalnih oštećenja deteta.

U prvom tromesečju trudnoće preporučljiv je porast telesne mase od 1- 4 kg. U ovom periodu zapaženo je održavanje telesne mase od pre trudnoće ili čak blagi gubitak kilograma (kao posledica jutarnjih mučnina i učestalog povraćanja na početku trudnoće). Tokom drugog i trećeg tromesečja trudnoće porast telesne mase ne bi trebalo da bude veći od 0.5 kg nedeljno. Ukoliko uočite opasnost od pojave gojaznosti, obavezno kontrolišite svoju težinu i porast kilograma ograničite na 0.3 kg nedeljno.

Šta je to BMI i kako mi on može pomoći u određivanju moje optimalne uhranjenosti u toku trudnoće?


BMI (Body Mass Index) je odnos između težine i visine koji vam može pomoći u proceni vaše uhranjenosti pre trudnoće i određivanju energetskih potreba (i optimalnom povećanju telesne mase) u toku trudnoće. Njime takođe možete proceniti uticaj gojaznosti kao faktora rizika za vaše zdravlje i zdravlje vaše bebe. BMI se izračunava kao težina u kilogramima podeljena sa telesnom visinom u metrima na kvadrat:

BMI= težina (kg)/visina (m)2
Vašu preporučeno povećanje telesne težine u odnosu na Vaš BMI (Body Mass Index) pre trudnoće možete videti u sledećoj tabeli:

Stanje uhranjenosti pre trudnoćePreporučeno povećanje telesne mase u toku trudnoće
Pothranjenost
BMI<19.8
12.5 - 18 kg
Normalna telesna masa
BMI 19.8 do 25
11.5 - 16 kg
Prekomerna telesna masa
BMI 26 do 29
7 - 11.5 kg
Gojaznost
BMI>29
Max 7 kg

Interesuje me na šta odlaze dobijeni kilogrami?


“Dobijeni” kilogrami odlaze ne samo na plod, već i na organe majke, što ćemo vam i prikazati na sledećem primeru u kojem porast telesne mase trudnice iznosi 11 kg:

Dobijena težina (kg)Odlazi na...
2.4Depoi masti, proteina i ostalih hranljivih materija
1.5Krv
0.9Plodova voda
1.5Ostale tečnosti (uključujući višak vode)
0.6Povećanje dojki trudnica
0.6Povećanje materice
0.5Posteljica
3.0Beba
11.0Ukupno povećanje težine u trudnoći



U toku trudnoće, za rast ploda i pokretanje njegovog sve većeg tela, kao i za rast posteljice i drugih tkiva majke, neophodna je veća količina energije. Dnevne energetske potrebe se povećavaju za 150 kcal u prvom tromesečju, dok u trugom tromesečju rastu za oko 300 kcal dnevno u odnosu na energetske potrebe žena koje nisu u «drugom stanju». Verujem da će vam navedeno povećanje energije (od 150 do 300 kcal/dan) delovati isuviše malo u odnosu na stanje u kojem se nalazite. Ipak, ovo je sasvim dovoljna količina energije neophodna kao podrška vašoj trudnoći.

Kada govorimo o dnevnim energetskim potrebama, moram istaći da su zavisne od više faktora: starosti trudnice, njene fizičke aktivnosti, stepena uhranjenosti pre začeća i navika u ishrani. Svaka trudnoća je »unikatna« na svoj način. Stoga, ne možemo navesti dnevni energetski unos koji bi bio idealan za sve trudnice. On se kreće od 1.600 kcal/dan (za sedentalne tipove, tj. slabo fizički aktivne) do 2.600 kcal/dan (za veoma aktivne trudnice), u nekim slučajevima čak i do 2.900 kcal (u slućajevima male telesne mase pre trudnoće).

Imajte na umu da ovu kalorijsku vrednost ne daje velika količina hrane (npr. 100 g integralnog hleba ima energetsku vrednost od 206 kcal).












Admin
Admin
Admin
Admin

Ženski
Broj poruka : 5380
Godina : 49
Datum upisa : 08.10.2008

http://xtratvision.forumxpress.net

Nazad na vrh Ići dole

:deda: Re: Trudnoća

Počalji od Admin Čet Apr 23, 2009 4:27 pm

Kako da sprečim pojavu prekomerne telesne mase?


Izbalansirana ishrana od samog početka trudnoće, omogućiće vam da ne dobijete više kilograma nego što je potrebno, a da sa druge strane unesete dovoljno hranljivih materija za vas i vašu bebu. Kako bi rešili svoje dileme u pogledu ishrane toku trudnoće sledite sledeće savete:

- Pazite na raspored obroka, pored tri glavna obeda neophodne su vam i dve užine.

- Vodite dnevnik ishrane (verujem da sada imate vremena za to) u kojem ćete upisivati datume i vrstu hrane koju ste pojeli u toku dana. Na taj način ćete uspeti da kontrolišete svoju ishranu.

- Ne zaboravite da je merenje telesne mase obavezno u toku trudnoće.

- Nikako ne smete držati dijetu samoinicijativno i bez savetovanja sa lekarom i nutricionistom.

Svakodnevno jedite sledeće namirnice:

1. Žitarice i proizvodi, toliko puta bespotrebno „optuživani“ kao krivci za pojavu naslaga na Vašem telu, obavezne su namirnice u toku trudnoće. Birajte hleb i proizvode od celog zrna žitarica ili (još bolje) obogaćene dodacima, npr. sojom. Kaše od žitarica i mleka, u koje ćete dodati malo seckanog lešnika ili oraha i suvog voća, idealne su za užinu.

2. Mleko i mlečni proizvodi obavezna su stavka vašeg jelovnika jer sadrže esencijalne sastojke: kalcijum i fosfor (bitne za rast tkiva i funkciju ćelija), vitamine A, E i B kompleksa. I pored navedenih dragocenosti mleka i proizvoda, savetujem vam da ne preterujete u količinama, jer ono ima nezanemarljivu kalorijsku vrednost. Ukoliko Vam ponekad mleko izuzetno prija i osetite potrebu za većom količinom, birajte mleko (ili jogurt) sa manjim procentom masnoće ili mlade sireve, umesto masnih i prezrelih.

3. Meso i ribu, kao nosioce esencijalnih (bitnih) aminokiselina obavezno jedite barem u jednom dnevnom obroku.

4. Jaja su veoma bogat izvor neophodnih hranljivih materija. Razlog „leži“ u činjenici da 1 jaje sadrži u proseku oko 11g belančevina, 9g masti, 1.8mg gvožđa, 56 mg kalcijuma, vitamine A, E i B. Preporučujem Vam da jaja radije jedete meko kuvana, umesto pržena u masnoći.

5. Povrće je neophodno, i to minimum dve porcije dnevno. Ne samo u vidu salate (odličan izvor biljnih vlakana i vitamina), već i kao varivo ili pečeno (krompir, patlidžan pecite u sopstvenoj ljusci).

6. Voće i voćne sokove, minimum 300 grama dnevno (sve vrste), kao i koštunjavo voće.

Koje namirnice treba da jedem, a koje da izbegavam?


Predlažem Vam da, kako za Vaše vlastito dobro, tako i za pravilan razvoj vašeg deteta najpre promenite sadržaj namirnica u vašem frižideru i ostavi:

Namirnice...Zamenite...
Hleb i proizvode od belog brašnaHlebom od crnog ili integralnog brašna
Beli konzumni šećer i veštačke zaslađivačeMedom, smeđim šećerom ili ječmenim sladom
Kafu i gazirana pićaPrirodnim sokovima od voća i povrća i biljnim čajevima
Grickalice (pogotovo između obroka)Orasima, pečenom sojom, semenkama bundeve, suncokreta...
Kuhinjsku soMorskom solju
Rafinirana biljna uljaHladno ceđenim uljima (bundevino, maslinovo, kukuruzno)
Stare i prezrele slane sireveMladim sirevima sa povećanim sadržajem proteina i smanjenim sadržajem mlečne masti
Suhomesnate proizvodeBarenom ribom i pilećim mesom
So (smanjite)Aromatičnim začinskim travama
Alkoholno sirćeJabukovim sirćetom i sokom od limuna

Zašto je trudnicama neophodan poseban režim ishrane?


Postoji više razloga zbog kojih je trudnicama neophodan poseban režim ishrane. Najpre bitno je istaći da je ishrana jedan od najznačajnijih činilaca spoljne sredine koji u toku trudnoće može da uzrokuje oštećenja zdravlja i majke i ploda. Ona je bitna kako za razvoj vaše bebe, tako i za vas same.

U prva tri meseca trudnoće razvoj bebinih organa u direktnoj je zavisnosti od ishrane majke (u ovom periodu razvija se bebino srce, krvni sudovi, mozak i kičmena moždina). Veoma često, ishrani se pripisuje i »krivica« za nastanak niza komplikacija.

Posebno treba naglasiti opasnost od:

1. Neadekvatne telesne mase pre trudnoće u odnosu na telesnu visinu i starost (opasna je podjednako i pothranjenost i gojaznost pre trudnoće),

2. Držanja raznih dijeta u toku trudnoće,

3. Neadekvatnog porasta telesne mase u toku trudnoće (veći od 1 kg nedeljno) ili čak pad telesne mase;

4. Loših navika u ishrani trudnice, kao što je jednolična ishrana uz izbegavanje veoma bitnih namirnica.

Zbog toga, ukoliko planirate trudnoću ili je ona već u poodmaklom mesecu, počnite da razmišljate o svom načinu ishrane.

Admin
Admin
Admin
Admin

Ženski
Broj poruka : 5380
Godina : 49
Datum upisa : 08.10.2008

http://xtratvision.forumxpress.net

Nazad na vrh Ići dole

:deda: Re: Trudnoća

Počalji od Admin Čet Apr 23, 2009 4:28 pm

Koje su prednosti vežbanja u trudnoći?

Trudnoća C_anterfile_top
Slušajte svoje telo - važno je da se dobro osećate!

Trudnoća C_anterfile_bottom


Biti u dobroj kondiciji je jedan od preduslova za nekomplikovanu trudnoću i lakši porođaj. Sem toga, razlozi za vežbanje u trudnoći su i poboljšan rad kardio-vaskularnog sistema, smanjeno prekomerno povećanje težine, bolje držanje i raspoloženje, lakši i jednostaviji porođaj, brži oporavak i bolje opšte stanje. Vežbanje ne samo da nije štetno nego može čak i da spreči eventualne komplikacije, kao što je povišeni pritisak što može dovesti do preeklampsije. Vežbanje tokom trudnoće može da spreči neke od povreda i bolova povezanih sa povećanjem telesne težine i promene načina hoda.

I opet onaj isti savet – slušajte svoje telo – trudnoća nije stanje u životu kada treba da postanete olimpijski prvak i da odjednom izmenite sve svoje navike. Važno je da se dobro osećate a da se pri tom ne naprežete previše.
Kako da sigurno vežbam u trudnoći?


Evo nekih od osnovnih saveta za udobno i sigurno vežbanje u trudnoći:

1. Obucite komotnu i udobnu odeću za vežbanje i dobar, čvrst grudnjak.

2. Odaberite patike koje su napravljene za vrstu vežbanja koju planirate.

3. Uvek vežbajte na ravnoj površini, ne zaboravite da tokom trudnoće vaša ravnoteža nije u najboljem stanju.

4. Jedite dovoljno, ali uvek bar jedan sat pre vežbanja, da vam ne bude muka. Bilo bi idealno da to bude lakši obrok.

5. Pijte dovoljno vode i pre, za vreme i posle vežbanja, jer ako ne unosite dovoljno tečnosti možete da dehidrirate, što može da pokrene kontrakcije. Obično se savetuje da popijete dve čaše vode oko dva sata pre vežbanja, a da tokom vežbanja pijete po nekoliko gutljaja na svakih 15 minuta.

6. Prostorija u kojoj vežbate treba da bude prijatne temperature i provetrena.

7. Nakon vežbanja na podu ustanite polako i postepeno da vam ne bude muka i da ne izgubite ravnotežu. Ako osetite vrtoglavicu ili mučninu tokom vežbanja na podu lezite na levi bok i ostanite tako dok to ne prođe.

8. Ne preterujte sa vežbanjem – tempo treba da bude takav da možete da pričate i da ne gubite dah, a da se vrlo malo znojite.

9. Nemojte se suviše istezati dok vežbate – dok ste trudni mnogo ste elastičniji nego van trudnoće, zbog relaksina, hormona koji se luči tokom trudnoće, tako da je moguće da ne osetite da se istežete više nego inače.

U kojim slučajevima treba da konsultujem lekara?


Ako planirate da vežbate, svakako se konsultujte sa svojim lekarom. Međutim, postoje nka stanja u trudnoći kada će lekar dobro razmisliti da li da vam dopusti vežbanje ili će preporučiti koje vežbe da praktikujete. Ta stanj su: prethodni pobačaji, blizanačka trudnoća, ako imate šećernu bolest (dijabetes), bilo pre trudnoće ili se razvila tokom trudnoće; ako je tokom trudnoće bilo krvavljenja, ako vam otiču ruke i noge, ako beba zaostaje u rastu, ako je grlić tokom prethodne ili trenutne trudnoće bio kratak ili dilatiran, ako ste u prethodnoj trudnoći imali opšiven grlić “serklaž”, ili ga imate u ovoj trudnoći, ako se javljaju kontrakcije, ako je ustanovljeno da je posteljica nisko usađena. Potrebno je da budete oprezni i ako imate neka druga stanja – hroničnu hipertenziju, aktivne bolesti štitne žlezde, srca, pluća ili krvnih sudova, koja mogu komplikovati trudnoću.



Admin
Admin
Admin
Admin

Ženski
Broj poruka : 5380
Godina : 49
Datum upisa : 08.10.2008

http://xtratvision.forumxpress.net

Nazad na vrh Ići dole

:deda: Re: Trudnoća

Počalji od Admin Čet Apr 23, 2009 4:29 pm

Kada da prestanem sa vežbanjem?


Prestanite da vežbate ako:

- primetite da otiče plodova voda
- počnete da krvarite
- osetite mučninu, vrtoglavicu ili nemate daha
- osetite bol u stomaku ili grudima
- dobijete kontrakcije
- ne osećate pokrete bebe

Koje aktivnosti, odnosno sportovi, nisu preporučljivi?


- izbegavajte aktivnosti kod kojih postoji šansa da padnete (skijanje, jahanje) i gde su velike promene pritiska – ronjenje, planinarenje;

- kontaktne sportove kao što su fudbal, košarka ili odbojka;

- aktivnosti koje zahtevaju skakanje i trčanje;

- nemojte raditi sklekove, ne forsirajte stomačne mišiće, izbegavajte previše istezanja i okretanja u struku;

- izbegavajte vežbe kod kojih morate duže od tri minuta da ležite na desnoj strani;

- klonite se vežbanja u toplim i vlažnim uslovima;

Pre vežbanja uvek se zagrejte, da biste mišiće i zglobove primpremili za akciju. Ako to ne učinite i odmah počnete sa vežbanjem, rizikujete da se povredite.

Admin
Admin
Admin
Admin

Ženski
Broj poruka : 5380
Godina : 49
Datum upisa : 08.10.2008

http://xtratvision.forumxpress.net

Nazad na vrh Ići dole

:deda: Re: Trudnoća

Počalji od Admin Čet Apr 23, 2009 5:16 pm



Trudnoća News_2390
Trudnice, ostavite cigarete!
06:02 02.04.2009. / Izvor: 24 sata

Trudnice koje ostave cigarete pre petnaeste nedelje trudnoće se po učestalosti preranog porođaja ili rađanja dece nedovoljne težine potpuno izjednačavaju sa onima koje ne puše, poručuju australijski stručnjaci sa Univerziteta Adelejd.

"Ti ozbiljni negativni efekti pušenja su reverzibilni ukoliko se sa pušenjem prekine u ranoj trudnoći", tvrdi vođa istraživanja dr. Lesli Mekauen.

Do ovog zaključka se došlo na osnovu praćenja 2.500 žena koje su po prvi put bile trudne. U petnaestoj nedelji one su klasifikovane u tri grupe - kao nepušači, bivši pušači i tekući pušači. Sve u svemu, 80 odsto žena je bilo u grupi nepušača, 10 odsto u grupi bivših i isto toliko u grupi tekućih pušača.

Procenat prerano rođenje dece bio je četiri odsto, a dece nedovoljne težine na rođenju 10 odsto i među porodiljama bivšim pušačima i među onima koje nikad nisu pušile. Među porodiljama koje su nastavile da puše tokom cele trudnoće bilo je 10 odsto preranih porođaja i 17 odsto novorođenčadi nedovoljne težine.

Australijski tim na osnovu ovih rezultata zahteva od lekara koji prate trudnice pušače, da obaveste ove žene koliko je bitno za zdravlje njihove dece da u ranoj fazi trudnoće ostave cigarete.

[/td][/tr][/table]
Admin
Admin
Admin
Admin

Ženski
Broj poruka : 5380
Godina : 49
Datum upisa : 08.10.2008

http://xtratvision.forumxpress.net

Nazad na vrh Ići dole

:deda: Re: Trudnoća

Počalji od Admin Čet Apr 23, 2009 5:19 pm

Da li je krvarenje u trudnoći ozbiljan problem?


Krvarenje u trudnoći nikada nije normalno, i uvek se treba javiti lekaru, bez obzira da li se radi o ranoj ili odmakloj trudnoći. Različiti su uzroci krvarenja u trudnoći i obuhvataju hormonske uzroke, koji su najčešći u ranoj trudnoći, infekciju, polipe, ali mogu biti i znak nečeg mnogo ozbiljnijeg - početka pobačaja, prevremenog prođaja ili odlubljivanja posteljice.

Lekar mi je rekao da sam trudna, a ja sam dobila menstruaciju. Šta se dešava?

Trudnoća C_anterfile_top
U ranoj trudnoći, u prvom trimestru, jedan od uzroka krvarenja može da bude hormonalni disbalans.

Trudnoća C_anterfile_bottom


U ranoj trudnoći, u prvom trimestru, jedan od uzroka krvarenja može da bude hormonalni disbalans. Ono se obično javlja u periodu kada biste, da niste trudni, dobili menstruaciju. Kada odete do svog lekara i kažete mu za krvarenje, najverovatnije je da će vam uraditi ultrazvučni pregled, da bi bili sigurni da je beba dobro, nakon čega možete da se smirite. Lekar će proveriti kako izgleda grlić materice i da li pokazuje znake infekcije, što takođe može da bude uzrok oskudnog krvarenja. Ovakvim pregledom se proveri i da li je grlić zatvoren, te da li ima “polipa” – benignih izraštaja koji “vire” iz grlića i mogu oskudno da krvare, naročito posle odnosa.

Šta znači obilno krvarenje u trudnoći?


Obilno krvarenje, svežom krvlju, sa «komadima» uz bolove u donjem delu trbuha u vidu grčeva, najverovatnije je pobačaj. Kada dođe do ovakvog tužnog ishoda trudnoće, roditelji žele da znaju šta su uzroci koji su do toga doveli, ali nažalost, u veoma malom broju slučajeva se do tog odgovora i dođe. Razlozi za spontani pobačaj mogu biti mnogobrojni: različiti problemi u naslednom materijalu ploda (hromozomopatijama ili genopatijama), razne infekcije, uticaj sredine na razvoj ploda i mnogi drugi. Najvažnije je da upamtite da ništa što ste vi uradili nije moglo dovesti do toga i da se u vrlo malom broju slučajeva pobačaj ponavlja.

Koji su simptomi pobačaja?


Nažalost, ne završi se svaka željena trudnoća rođenjem zdrave bebe u terminu. Simptomi koji dovode do «pretećeg pobačaja» su grčevi u donjem delu trbuha koji se pojačavaju, obilno krvarenje koje se ne smiruje, već pogoršava – i nikako ne treba odlagati odlazak ginekologu koji će utvrditi o čemu se radi. Kada su simptomi jako izraženi i dođe do veoma obilnog krvarenja, teško da se može sprečiti pobačaj, ma kako mi to želeli.

Kako da znam da li krvarim iz grlića ili posteljice?


Ako ste primetili da krvarite, bez obzira odakle krvarenje potiče, odmah morate da se javite lekaru, ma koliko da ste trudni i on će, nakon pregleda, ustanoviti u čemu je problem i odakle dolazi. Ako je krvarenje iz posteljice, to će se videti na ultrazvuku, a ako je iz grlića, tokom ginekološkog pregleda, pod spekulima.

Admin
Admin
Admin
Admin

Ženski
Broj poruka : 5380
Godina : 49
Datum upisa : 08.10.2008

http://xtratvision.forumxpress.net

Nazad na vrh Ići dole

:deda: Re: Trudnoća

Počalji od Admin Čet Apr 23, 2009 5:20 pm

Da li infekcije mogu da utiču na moju bebu?


Posteljica služi kao barijera koja čuva bebu u materici, ali neki virusi i bakterije mogu da je prođu i oni mogu da naude bebi. Neke od infekcija koje mogu da naškode bebi su rubela, toksoplazmoza i listerioza.

Šta je to toksoplazmoza?

Trudnoća C_anterfile_top
Simtomi su blagi i podsećaju na običnu prehladu.

Trudnoća C_anterfile_bottom


Toksoplazmoza je infekcija koju prenose životinje, najčešće mačke, a njeni uzročnici, Toxoplasma gondii, mogu se naći u izmetu mačke, sirovom mesu i nepasterizovanom kozjem mleku, kao i u ostacima zemlje na neopranom voću i povrću. Simtomi su blagi i podsećaju na običnu prehladu. Ako mislite da ste mogli imati ovu infekciju, njene posledice po bebu mogu biti veoma ozbiljne – od zastoja u rastu, do zaostajanja u mentalnom i fizičkom razvitku, pobačaja ili intrauterine smrti ploda. Da bi se videlo da li ste imali skoru infekciju, potrebno je proveriti antitela u vašoj krvi, nakon čega će vaš lekar proceniti da li su potrebna dalja ispitivanja i eventualna terapija ploda.

Da li herpes može da naškodi mojoj trudnoći?


Zavisi od vrste herpesa – postoje dve vrste – tip 1 i tip 2. Tip 1 je onaj koji se nalazi na usnama, a tip 2 je onaj koji se nalazi na genitalijama, a oba imaju slične simptome – mehuriće koji prvo svrbe a kad puknu peckaju. Herpes na usnama se uglavnom javi ranije u životu i ako se pojavi opet za vreme trudnoće, ne treba da brinete. Što se tiče tzv “genitalnog herpesa”, o njegovoj pojavi pre trudnoće treba da obavestite lekara, koji će pratiti stanje tokom trudnoće. U slučaju da imate aktivnu infekciju oko termina porođaja, lekar će odlučiti da li je potrebno uraditi carski rez, da bi se izbegao rizik inficiranja bebe.

Da li urinarne infekcije mogu da naškode mojoj trudnoći?


Urinarne infekcije su relativno česte u trudnoći i manifestuju se učestalim mokrenjem, pečenjem pri mokrenju, bolom u predelu bubrega, pa čak i pojavom krvi u urinu, uz temperaturu. Ukoliko imate te simptome, potrebno je da uradite pregled mokraće da bi se videlo da li imate bakterije i koje su, nakon čega će se dati odgovarajući antibiotici. Teške urinarne infekcije mogu da dovedu do pokretanja drugih komplikacija, poput prevremenih kontrakcija i sledstvenog pobačaja ili prevremenog porođaja, te je važno da se leče. Ako osetite da imate takve tegobe, javite se lekaru, a dok ne dobijete odgovarajuće lekove, pijte što više tečnosti, nezaslađene i negazirane, a kao vrlo dobar se pokazao i uvin čaj. Bitno je da pijete što više tečnosti, da bi se “ispirali” bubrezi i mokraćni putevi.

Admin
Admin
Admin
Admin

Ženski
Broj poruka : 5380
Godina : 49
Datum upisa : 08.10.2008

http://xtratvision.forumxpress.net

Nazad na vrh Ići dole

:deda: Re: Trudnoća

Počalji od Admin Čet Apr 23, 2009 5:21 pm

Šta je to prevremeni porođaj?

Trudnoća C_anterfile_top
Oko 10% beba se rodi pre 37 nedelja gestacije, a oko 1% pre 32. nedelje.

Trudnoća C_anterfile_bottom


Trudnoća traje 40 nedelja - beba je rođena «u terminu» ako se rodi posle punih 37 nedelja. Ako se rodi pre toga, biće «prevremeno rođena». Različiti su uzroci koji dovode do prevremenog porođaja, a obuhvataju one od strane majke, bebe ili oboje, ali, nažalost, najčešće ostaju nepoznati. Neki od poznatih uzroka su višeplodna trudnoća, prevremeno odlubljivanje posteljice, infekcije, preeklampsija, anomalije materice ili grlića. Oko 10% beba se rodi pre 37 nedelja gestacije, a oko 1% pre 32. nedelje.

Da li je početak prevremenog porođaja isti kao kod porođaja u terminu?


Da, znaci su često isti, naročito ako se ne radi o veoma prevremenom porođaju, pre 30 nedelja, kada umesto pravih kontrakcija trudnica može osećati samo bol u donjem delu trbuha ili u predelu donjeg dela leđa. Ako imate kontrakcije na 10 do 15 minuta, otiče vam plodova voda ili krvarite, a sve se to događa pre 37 nedelja, to su znaci prevremenog porođaja i morate otići u bolnicu. Bićete pregledani, utvrdiće se stanje grlića i učestalost kontrakcija, te doneti odluka o daljem tretmanu trudnoće.

Koji su rizici prevremenog porođaja?


Prevremeno rođena beba je izložena većem riziku od komplikacija zbog svoje nezrelosti, posebno zbog nezrelosti pluća i mozga, ali i eventualne infekcije koja je mogući uzrok prevremenog porođaja, a posledice prevremenog rođenja mogu biti teže što je beba ranije rođena. Kada postoje znaci pretećeg prevremenog porođaja, važno je na vreme prepoznati ih, da bi se trudnica mogla smestiti u bolnicu u kojoj postoje mogućnosti za pružanje adekvatne nege bebi koja je ranije rođena i na taj način joj se pomoglo da prebrodi probleme koji joj predstoje.

Šta se može uraditi ako krene prevremeni porođaj?


Ako krene pravi prevremeni porođaj, sa regularnim kontrakcijama, uz širenje i skraćenje grlića, malo toga se može učiniti da se on zaustavi, ali se može pokušati da se dobije na vremenu odlaganjem porođaja za nekoliko dana, davanjem lekova koji se zovu tokolitici, koji deluju na smanjenje i prestanak kontrakcija. Pokušaj odlaganja porođaja čini se u cilju davanja lekova koji ubrzavaju sazrevanje pluća, kortikosteroida. U nekim slučajevima, ako lekari procene da je u osnovi početka prevremenog porođaja infekcija, daju se i antibiotici.

Kako da smanjim rizik?


S obzirom da se ne znaju svi uzroci koji dovode do prevremenog porođaja, ne može se ni naročito uticati na smanjenje faktora rizika, ali treba pokušati ne raditi teške poslove, izbegavati stres, ići na redovne kontrole kod lekara gde će se proceniti stanje grlića i rizik od prevremenog porođaja, raditi skrining vaginalnih i urinarnih infekcija, adekvatno se hraniti i odmarati i javiti se lekaru ako dođe do prevremenih kontrakcija.

Šta je to serklaža i kada se radi?


Serklaža predstavlja opšivanje grlića materice kada za to postoji potreba, u cilju smanjenja mogućnosti njegovog skraćenja i širenja pre termina porođaja. Može se raditi preventivno, već početkom drugog trimestra, ako je u prethodnim trudnoćama došlo do prevremenog porođaja, ili hitna, ako se tokom kasnijeg toka trudnoće proceni da bi to trebalo uraditi.

Radi se u opštoj anesteziji, a posle postavljanja same intervencije je moguće nekoliko dana imati oskudan, sukrvav iscedak, uz blag osećaj napetosti u donjem delu trbuha, ali u velikoj većini slučajeva nema nikakvih tegoba. Serklaža se skida oko 37. nedelje trudnoće ili ranije, ako dođe do kontrakcija ili krvarenja, ili do prsnuća plodovih ovojaka.

Da li postavljanje serklaže nosi rizik?


U velikoj većini slučajeva intervencija prođe bez ikakvih problema, ali kao i svaka intervencija, i ova nosi rizik od – najčešće je to infekcija. Takođe je moguće da dođe do prskanja plodovih ovojaka, krvarenja, ili započinjanja prevremenih kontrakcija koje mogu da dovedu do prevremenog porođaja.

Admin
Admin
Admin
Admin

Ženski
Broj poruka : 5380
Godina : 49
Datum upisa : 08.10.2008

http://xtratvision.forumxpress.net

Nazad na vrh Ići dole

:deda: Re: Trudnoća

Počalji od Admin Čet Apr 23, 2009 5:21 pm

Šta je to "nisko usađena" posteljica?


Posteljica je organ koji se formira na unutrašnjem zidu materice neposredno nakon začeća. Kroz posteljicu do ploda dolaze hranljive materije i kiseonik, a odlaze otpadni proizvodi ploda. Normalno je posteljica usađena visoko u materici, a u svega oko 1% trudnoća se nađe nisko u materici, dopirući do unutrašnjeg materičnog ušća na grliću, ili ga delimično ili kompletno prekrivajući, što se naziva «placenta previja (praevia)».

Ako se ona vidi pre 20. nedelje trudnoće, najverovatnije će se povući do 32. nedelje – to se desi u preko 90% slučajeva, ali u onih 10% trudnoća kod kojih ostane nisko usađena ili prekriva grlić, može predstavljati značajan problem. Faktori rizika za razvitak placente previje su prethodni carski rez, prethodna kiretaža, mnogo prethodnih trudnoća, starosna dob trudnice (kod starijih žena se češće javlja), višeplodna trudnoća (češća je kod blizanaca i trojki).

Kakve mogu biti komplikacije?

Trudnoća C_anterfile_top
Žene sa pravom placentom previjom porađaju se carskim rezom.

Trudnoća C_anterfile_bottom


Komplikacije koje može izazvati placenta previja mogu biti ozbiljne i po majku i po dete, a najčešće je krvarenje, koje može dovesti u opasnost porodilju. S obzirom da postoji opasnost po život žene, krvarenje kod placente previje je indikacija za prevremeni porođaj, što nosi potencijalni rizik za plod.

Simptom placente previje je iznenadno krvarenje svežom krvlju koje nije praćeno bolom, a može biti različite jačine, od oskudnog do veoma obilnog. Može da se javi i u drugom trimestru, a najčešće je u trećem. Žene sa pravom placentom previjom, koja prekriva grlić, porađaju se carskim rezom.

Važno je znati da, ako vam je ustanovljeno da imate posteljicu koja je nisko usađena – dolazi do unutrašnjeg materičnog ušća ili ga prekriva - treba da izbegavate bilo kakvu naporniju aktivnost, izbegavate seksualne odnose i vaginalne preglede, i što je najvažnije, javite se lekaru čim prokrvarite, ma kako oskudno.

Šta je to prevremeno odlubljivanje posteljice?


Prevremeno odlubljivanje posteljice – ablacija, jedna je od najtežih komplikacija trudnoće, koja može ugroziti život i bebe i majke. Predstavlja krvarenje između posteljice i materice, što dovodi do njenog odlubljivanja, smanjuje dotok hranljivih materija i kiseonika do bebe. To može dovesti do njene smrti, a pošto nema šta da zaustavi krvarenje, ono se širi i može dovesti i do smrti trudnice, ukoliko se ne reaguje na vreme.

Ako primetite sveže krvarenje, uz bol u donjem delu trbuha, a materica je tvrda, ODMAH idite u bolnicu!

Admin
Admin
Admin
Admin

Ženski
Broj poruka : 5380
Godina : 49
Datum upisa : 08.10.2008

http://xtratvision.forumxpress.net

Nazad na vrh Ići dole

:deda: Re: Trudnoća

Počalji od Admin Čet Apr 23, 2009 5:23 pm

Šta je Baby blues?


Novi izraz u upotrebi poslednjih godina je »baby blues«, odnosno osećaj straha, tuge, bezvoljnosti, periodi euforije koji se paradoksalno završavaju napadima plača itd. Simptomi su različiti i uglavnom traju nekoliko dana nakon porođaja. Javlja se kod preko 50% porođenih žena. Sve je to zbog hormonalne neuravnoteženosti posle porođaja. Ovakvo stanje je prolazno i nije opasno, mada treba obratiti pažnju, jer nastavak tegoba može odvesti u postpartalnu depresiju.
Šta je postpartalna depresija?


Postpartalna depresija je produbljenje stanja bezvoljnosti, žena neće da jede, ni da pije, slabije se zanima za svoju bebu, i ovo je stanje gde je potrebno reagovati, prvenstveno priznavanjem postojanja problema. Vrlo često pomoć ćete pronaći u svojoj porodici, razgovorom sa suprugom ili roditeljima, mada ovo stanje zahteva savetovanje lekara.

Najteži oblik ovakvog stanja je postpartalna psihoza, koja se nažalost, može završiti kobno – samoubistvom ili ubistvom deteta. Srećom, stanje je vrlo retko, javlja se u manje od 2% žena posle porođaja, ali je bolest koja se mora prepoznati i tražiti pomoć stručnog lica.

Šta je to simfizioliza?


Prilikom porođaja može doći do razmicanja simfizealnog zgloba pubičnih kostiju, što izaziva pojavu bola u pubičnoj regiji, bola u leđima, nogama, te nemogućnosti ustajanja ili hodanja. Javlja se u oko 1 : 2000 porođaja, i u velikoj većini slučajeva završava se dobro (mirovanje u krevetu uz postavljanje utega koji drže kosti karlice približene jednu uz drugu).

Šta je to HELLP sindrom?


HELLP sindrom predstavlja retku ali veoma ozbiljnu komplikaciju trudnoće i porođaja. Može se javiti kako u trudnoći, češće u trećem trimestru, tako i nakon porođaja. Sindrom podrazumeva hemolizu (raspadanje crvenih krvnih zrnaca), uvećane enzime jetre i niske vrednosti trombocita. Javlja se češće kod žena koje su imale povišen pritisak u trudnoći, odnosno preeklampsiju i/ili eklampsiju. Simptomi su slabost, muka i povraćanje, bol u gornjem delu trbuha. Često se javljaju otoci, najviše lica i ekstremiteta.

Trudnice sa dokazanim HELLP sindromom moraju roditi bebu ranije, jer je to prvi korak u tretmanu ovog sindroma. Prijem u bolnicu, kontrola krvnog pritiska i intenzivan nadzor, uz kontrolu hemostaze osnova su tretmana. I pored svega, bolest može biti fatalna po majku i dete.

Šta je to puerperalna infekcija?


Puerperalna infekcija je pojava bakterijske upale u prvih desetak dana nakon porođaja, koja se manifestuje povišenom temperaturom, preko 38 stepeni Celzijusa, bolom u donjem delu trbuha i pojavom groznice. Najčešći uzrok je endometritis, ili upala materične sluznice, mada ovu pojavu mogu izazvati i upala rane nakon carskog reza ili epiziotomije, upala mokraćnih kanala, upala vena, ili mastitis odnosno upala dojki.

Potrebno je javiti se lekaru radi utvrđivanja mesta porekla infekcije, mada veliki deo ovakvih stanja odlično reaguje na antibitosku terapiju. Najteža komplikacija je puerperalna sepsa koja može biti fatalnog ishoda.

Šta je to inverzija materice?


Nakon porođaja, bilo vaginalnog bilo carskim rezom, može doći do pojave inverzije uterusa koja podrazumeva da prilikom ekpulzije posteljice zbog njenog neadekvatnog odlubljivanja od materice dođe do »izvrtanja« materice od iznutra ka spolja, slično izvrnutom džemperu kada ga skidate preko glave.

Odmah se daju lekovi protiv bolova i lekovi za opuštanje materice, te se ručno vrati materica u svoj prvobitni položaj. Nakon toga se prekida davanje lekova za opuštanje i počinju odmah davati lekovi za skupljanje materice, koji će naterati matericu da se kontrahuje i zadrži svoj položaj.

Ponekad je potrebna i operacija da bi se materica vratila u prvobitno stanje. Mora se posebna pažnja obratiti u periodu od nekoliko dana na pojavu intenzivnijeg krvarenja ili bolova. Žene koje su imale inverziju materice na porođaju, imaju veću verovatnoću da je imaju ponovo na sledećem porođaju.

Šta je ruptura materice?


Ruptura materice predstavlja prskanje mišićnih vlakana materice, najčešće na mestu ožiljka od prethodnog carskog reza. Može se javiti i kod bilo kakvih prethodnih intervencija na materici (skidanja mioma - dobroćudnih tumora materice, otklanjanja septuma ili deformiteta materice itd). Kod kompletne rupture, prskaju svi slojevi materice i dolazi do masovnog krvarenja i izlaska bebe u trbušnu šupljinu, uz odlubljivanje posteljice i prekid dovoda krvi do bebe, što može dovesti do smrti deteta.

Ovo jasno govori koliko je hitno stanje. Nepotpuna ruptura predstavlja prsnuće samo dela materice na ožiljku, uz zadržavanje integriteta materice. Srećom, ovo se vrlo retko dešava. Smatra se da je rizik za rupturu materice kod žena koje se porađaju vaginalno posle prethodnog carskog reza oko 1%.

Može doći do rupture i kod materice koja prethodno niije imala nikakve intervencije. Veoma se retko dešava, statistički kod 1 na 15.000 porođaja, a faktori rizika su majke koje su imale preko 4 ili 5 porođaja, spoljašni okret bebe, težak porođaj sa forcepsom ili vakuumom, saobraćajne nesreće itd. Ruptura materice se uvek rešava operativno, uz pokušaj postavljanja šavova na prsnuti deo, mada ponekad to nije mogiće zbog izrazitog krvarenja i onda se radi histerektomija (hirurško odstranjanje materice).



Admin
Admin
Admin
Admin

Ženski
Broj poruka : 5380
Godina : 49
Datum upisa : 08.10.2008

http://xtratvision.forumxpress.net

Nazad na vrh Ići dole

:deda: Ishrana pre začeća

Počalji od Admin Čet Apr 23, 2009 5:24 pm


Ukoliko ste odlučili da ostanete u drugom stanju, promena navika u ishrani jedna je od veoma bitnih faktora koji utiču na zdravlje vašeg deteta. Imajte na umu da hrana koju unosite može bitno uticati na vašu mogućnost da ostanete u drugom stanju – i na dobar i na loš način. Bitna je i činjenica da ona utiče i na zdravlje vaše bebe. Raznovrsna ishrana koja sadrži adekvatne količine hranljivih sastojaka neophodna je kako pre trudnoće, tako i za vreme trudnoće i dojenja.


Nema tačno određenog vremenskog perioda koji bih vam mogla navesti kao optimalnog za promenu navika. Što pre to bolje! Ne mora to da bude ni 1. u mesecu, ni ponedeljak, ni godinu dana, ni tri meseca pre trudnoće. Ukoliko ste se odlučili na začeće, savetujem vam da odmah počnete sa promenama (naročito u ishrani). Planiranje trudnoće savršena je prilika za promenu vaših navika, a svaki dan je dobar dan za početak vođenja zdravog života. Imajte na umu da su najosetljivije prve tri nedelje trudnoće, kada najčešće još niste ni svesni da ste trudni, a tada je razvoj bebe najosetljiviji. Napravite „zdrave“ izmene u svom frižideru i jelovniku.


Ukoliko ne unosite dovoljno vitamina i minerala, hranite se neredovno (fast food hranom), malo spavate, pod svakodnevnim ste stresom... obavezno morate dovesti u red svoj način ishrane i života uopšte. Planiranjem zdrave trudnoće i zdravim stilom života umanjićete rizike od komplikacija Vašeg i zdravlja Vašeg deteta.

Preporučuje se da pre planirane trudnoće uzmete u obzir sledeće savete:

- Unos hrane treba biti prilagođen principima pravilne ishrane;

- Nikako ne smete preskakati obroke ili držati neku od niskokaloričnih dijeta;

- Obavezano vodite računa o unosu vitamina i minerala (pogotovo gvožđa, kalcijuma, folne kiseline);

- Alkohol izbacite iz upotrebe, a ograničite konzumaciju napitaka sa kofeinom;

- Smanjite unos šećera i zamenite ih povrćem, voćem i žitaricama («vlaknastim» namirnicama);

- Održavajte telesnu težinu - uz zdravu ishranu osiguraće pravilan rast i razvoj bebe u Vašoj materici;


Najbolje je da birate namirnice bogate vitaminima B kompleksa, C, A i D (sveže voće i povrće, riba, jaja) i mineralima - naročito kalcijumom i gvožđem (crveno meso, zeleno lisnato povrće, mleko i mlečni proizvodi, riba koja se jede sa kostima). Proteinski bogate namirnice: posno meso, riba (minimum 3 puta nedeljno), jaja, mleko i leguminoze (pasulj, grašak - kombinujte ih sa žitaricama kako bi „poboljšali“ kvalitet belančevina). Takođe, vodite računa o unosu biljnih vlakana (pahuljice, kuvane žitarice, sveže voće i povrće).


Preporučuje se da odmah nakon čitanja ovog odgovora prestanete da:

- Koristite veštačke zaslađivače (o štetnosti kofeina i alkohola već smo Vam govorili) – „zdraviji“ izbor je med i smeđi šećer.

- Pijete gazirane napitke - nemaju ništa dragoceno za pripremu Vašeg organizma za trudnoću (sadrže kofein, tanine,...) – radije pijte sveže voćne sokove.

- Ukoliko pušite - odmah prestanite, a ukoliko koristite drogu - potražite stručnu pomoć u borbi protiv bolesti zavisnosti.


Tvrdnja da žena koja unosi dosta hrane bogate kalcijumom (kao što su mlečni proizvodi) povećava mogućnost začeća ženskog deteta, a ukoliko jede dosta crvenog mesa, verovatnije je da će roditi dečaka, nije tačna. U pitanju je samo babska priča.


Izuzetno je bitan! Ukoliko planirate trudnoću, odmah počnite sa uzimanjem vitamina i minerala (najpre se konsultujte sa svojim lekarom) kako putem odgovarajućih preparata, tako i putem hrane. Zapamtite - preparati nikako ne mogu biti jedini izvor ovih nutritivnih sastojaka i nisu zamena za hranu!

Bitan je unos vitamina B kompleksa (riba, plodovi mora, žumance, mleko, jogurt i fermentisani sirevi, pivski kvasac, soja, pšenica), folne kiseline (pivski kvasac i pšenica-najbogatiji izvori za vegetarijanke, zeleno lisnato povrće, narandže, jezgrasto voće i semenke) - pošto se uništava termičkom obradom - povrće jedite u vidu salate ili kuvano na pari; kalcijuma (mleko i mlečni proizvodi, girice i sardele, zeleno lisnato povrće, susam, soja (u zrnu), sojino mleko i tofu sir (obogaćeni kalcijumom), badem,...) i gvožđa (crveno meso, jetra (goveđa, pileća, teleća), pasulj, obogaćene žitarice i suve šljive, tunjevina, soja, bundeva, ovas, grašak, pivski kvasac, smokva, žumance, grožđice,...).


Ima! Pothranjenost (niska telesna masa u odnosu na preporučenu), kao i gojaznost imaju veliki uticaj ne samo na začeće, već i na sami tok trudnoće (moguća pojava gestacijskog dijabeta, hipertenzije, infekcija urinarnog trakta, pobačaja, rađanja deteta male ili izuzetno velike telesne mase, retardacije,...).

Bilo bi odlično kada biste pre začeća uspeli (naravno, u zavisnosti od stanja vaše uhranjenosti) da malo smršate ili da “nabacite” koji kilogram više kako bi u trudnoću ušli sa takozvanom “normalnom” težinom (u njenom određivanju pomoće vam BMI). Ipak, pre nego što krenete sa dijetom, obavezno se konsultujte se sa Vašim dijetetičarom.

I još nešto, često se susrećemo sa strahom od povećanja telesne mase u toku trudnoće (određeni broj žena čak izbegava trudnoću zbog toga) - nemate razloga za bojazan. Sledite preporuke u ishrani pre i u toku trudnoće i radujte se rađanju novog života!

Još jedna babska priča koju veoma često čujemo. Pojava masnih naslaga u predelu stomaka nikako ne simbolizuje da ćete roditi devojčicu, kao ni debljanje u predelu bokova i i stražnjice da ćete roditi dečaka.

Objašnjenje: ukoliko ste niski (imate kratak gornji deo tela) povećanje telesne mase biće izraženije na stomaku (beba ima mogućnost samo da raste unapred), i obrnuto - ukoliko ste visoki i „krupnije“ građe (duži vam je gornji deo tela) masne naslage su izraženije na bokovima i stražnjici (stomak je širi - beba se može smestiti i vodoravno).


Treba. Pre začeća nije neophodno da samo žena promeni svoje navike u ishrani. Izvesno odricanje odnosi se i na muškarca, neophodno je da:

- Smanji količine alkohola i kofeina.

- Obrati pažnju na unos minerala cinka i selena (važni su za produkciju spermatozoida) - cink ćete naći u govedini, grašku, ćuretini i siru, a selen u pšeničnim klicama, mekinjama, crnom luku, paradajzu, tunjevini i brokoliju.

- Raznovrsna i pravilno kombinovana ishrana takođe ima značajnog uticaja na plodnost.


Admin
Admin
Admin
Admin

Ženski
Broj poruka : 5380
Godina : 49
Datum upisa : 08.10.2008

http://xtratvision.forumxpress.net

Nazad na vrh Ići dole

:deda: Re: Trudnoća

Počalji od Admin Čet Apr 23, 2009 5:34 pm

Koliko smem da se ugojim tokom trudnoće?


Trudnica bi trebalo da se ugoji od 10 do 14 kilograma. Ako čekate blizance ugojićete se nešto više ali ne puno. Ako ste u trudnoću ušli sa viškom kilograma, opet morate da se ugojite od 7 do 10 kilograma. Ako ste pre trudnoće imali manjak kilograma, možete sebi da dozvolite da nabacite do 15 kilograma, ali nikako više od toga.

Dobijanje na težini ide postepeno, najmanje se dobija u prvom trimestru - svega dva kilograma, a najviše i najbrže u trećem trimestru kad ćete dobijati oko 500 grama nedeljno. Ako prestanete da dobijate na težini više od dve nedelje, ili se gojite mnogo brže nego što je ova preporuka, obratite se vašem lekaru.

Koliko mi je dnevno potrebno kalorija?

Trudnoća C_anterfile_top
Ako čekate više od jedne bebe, dodajte onoj ishrani do pre trudnoće 600 kalorija dnevno

Trudnoća C_anterfile_bottom


Balansirana ishrana tokom trudnoće važna je za održavanje vašeg zdravlja i ishrane bebe. Nakon što zatrudnite, povećajte dnevni unos kalorija za 300. Preporučena dnevna količina je oko 2500 kalorija, mada to varira u odnosu na zdravlje, težinu i stepen aktivnosti trudnice. Ako čekate više od jedne bebe, dodajte onoj ishrani do pre trudnoće 600 kalorija dnevno. Nutricionista vam može sastaviti pravilan plan ishrane tokom trudnoće i tokom perioda dojenja.

Da li smem da držim dijetu tokom trudnoće?


Ne. Dijeta tokom trudnoće je potencijalno opasna i za vas i za razvoj bebe. Nakon mnogih dijetetskih režima, vaš organizam ostaje bez dovoljne količine gvožđa, folne kiseline, vitamina i minerala. Upamtite da je pravilno dobijanje kilograma u trudnoći jedan od najboljih znakova zdrave trudnoće.

Žene koje se pravilno hrane i dobijaju adekvatne kilograme imaju veće predispozicije da dobiju zdravu bebu. Ako jedete svežu, zdravu hranu i gojite se, opustite se jer je u trudnoći to sasvim normalno!

Šta da radim ako moram nešto da pregrizem?


Povremeno se možete počastiti čokoladom ili kolačem, a ako vam se intenzivira želja za slatkim ili za “brzom hranom”, pokušajte da svoja čula zavarate na neki drugi način i da uz pomoć sledećih saveta prebrodite krizu:

Saveti za „zavaravanje“ gladi:

- ne preskačite doručak
- redovno vežbajte ili šetajte
- uzimajte manju količinu slatkiša, grickalica ili fast food-a (ako baš morate da jedete sladoled, uzmite jednu kašičicu - a ne celu kutiju, jednu kockicu čokolade umesto cele table...)
- zamenite nezdrave grickalice, zdravima:

Ako vam se jede ili pije......Uzmite
sladoledvoćni jogurt ili sveže voće
koka kolamineralnu vodu sa par kapi limuna
krofna ili slatkiši sa šećeromintegralno pecivo sa pekmezom
kolač od čokoladekolač od šargarepe
pahuljice sa šećeromintegralne pahuljice sa smeđim šećerom
milerampavlaku ili jogurt
kandirano voćesveže ili sušeno voće


Admin
Admin
Admin
Admin

Ženski
Broj poruka : 5380
Godina : 49
Datum upisa : 08.10.2008

http://xtratvision.forumxpress.net

Nazad na vrh Ići dole

:deda: Re: Trudnoća

Počalji od Admin Čet Apr 23, 2009 5:35 pm

Kada mogu da počnem da vežbam?


Sa vežbanjem nemojte počinjati dok vam se ne smiri krvarenje – dakle, sačekajte bar da prođe nedelju dana posle porođaja. Ako ste se porodili carskim rezom sačekajte prvi pregled posle šest nedelja na kom ćete se konsultovati sa lekarom da li možete da počnete sa vežbama i koje bi mogli da radite.

U kojim slučajevima ne bi trebalo da radim vežbe?


- ako vam je lekar savetovao dane radite vežbe

- nikada nemojte vežbati ako ste iscrpljeni i ne osećate se dobro

- ako imate problema sa kičmom, prvo se konsultujte sa lekarom da li možete da radite ove vežbe

Da li smem da radim Kegelove vežbe nakon porođaja?


Naravno, čak je preporučljivo kako bi vam međica što pre došla u stanje pre porođaja. Sa Kegelovim vežbama možete početi u prvim satima nakon porođaja. Kegelovim vežbama popravićete tonus mišića karličnog dna. Izvode se tako što je potrebno izazvati kontrakciju mišića karličnog dna (kao da hoćete da prekinete mlaz mokraće) i održati je u trajanju od 5-8 sekundi. Nakon desetak sekundi pauze, treba ponoviti kontrakciju. Ovo izvesti u seriji od 5-10 kontrakcija, nekoliko puta u toku dana.

Nakon porođaja, kada su mišići karličnog dna prilično istegnuti, Kegelove vežbe se preporučuju radi vraćanja tonusa mišića i izbegavanja posledica takvog stanja (spad unutrašnjih genitalija ili bešike) koje mogu nastati u kasnijim godinama, kao i popravljanja kvaliteta seksualnog života.

Kako bezbedno i sa učinkom da vežbam?


Napravite plan i držite ga se. U dogovoru sa nekim ko će vas odmeniti i preuzeti bebca na sat vremena (najbolje je da to bude bebin tata) isplanirajte kada je najbolje doba u toku dana za vaše vežbe. Držite se tog plana jer ako budete preskakali termine – vežbe neće imati efekta.

Ne žurite jer treba vežbati lagano, uporno i efektno. Prilikom rada na jednoj vežbi treba da osetite svaki delić tela koji učestvuje u vežbi.

Nemojte forsirati jer ipak nemate kondicije. Prvog dana odvežbajte jednu seriju vežbi i svakim danom dodavajte po malo. Vežbu ne ponavljajte više puta nego što se preporučuje jer čete dobiti nepotrebnu upalu mišića. Radite vežbe koje isključuju skakanje i bilo kakvo gibanje.


Admin
Admin
Admin
Admin

Ženski
Broj poruka : 5380
Godina : 49
Datum upisa : 08.10.2008

http://xtratvision.forumxpress.net

Nazad na vrh Ići dole

:deda: Re: Trudnoća

Počalji od Admin Čet Apr 23, 2009 5:36 pm


Trudnoća News_2351
Srbija među prvima u Evropi po broju abortusa
05:29 25.03.2009. / Izvor: Blic

Srbija je sa oko 150.000 izvršenih abortusa godišnje među prvima u Evropi, a oko 90 odsto žena koje se odluče za prekid trudnoće je u braku, izjavio je predavač edukativnog programa Udruženja za reproduktivno zdravlje Dejan Stojanović.

U diskusiji "Reproduktivno zdravlje i odgovorna javnost", organizovanoj pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja, Stojanović je upozorio da oko 6.000 abortusa godišnje u Srbiji izvrše devojke između 16 i 19 godina i da nameran prekid trudnoće izvršen u tom dobu nosi veliki rizik za reproduktivno zdravlje. On je napomenuo da abortus nosi veliki rizik od infekcija, krvarenja i mehaničkih povreda, koji mogu biti uzrok kasnijeg steriliteta.

Predsednica Udruženja za reproduktivno zdravlje Ana Mitrović Jovanović rekla je da ta organizacija već tri godine radi sa ciljem podizanja svesti i edukacije javnosti o toj temi i da je ove godine pokrenuta i kampanja "Želim da znam".

"Namera udruženja je da ženama ukaže na neophodnost odlaska ginekologu i da im pomogne da kroz bolju obaveštenost prevaziđu strahove koji su vezani za upotrebu hormonskih preparata, naročito pilule i spirale kao oblika savremene kontracepcije", rekla je Mitrović Jovanović.

Prema njenim rečima, spirala sa hormonom kao kontraceptivno sredstvo pouzdana je u 99,9 procenata, a kontraceptivna pilula i kondom nalaze se na drugom i trećem mestu.

"Pilule koje se danas koriste za efikasnu kontracepciju sadrže znatno manje hormona nego ranije, a neželjeni efekti su svedeni na minimum", rekla je Mitrović Jovanović i naglasila da bi svaka žena obavezno trebalo da se posavetuje sa ginekologom oko upotrebe sredstava za kontracepciju.


Admin
Admin
Admin
Admin

Ženski
Broj poruka : 5380
Godina : 49
Datum upisa : 08.10.2008

http://xtratvision.forumxpress.net

Nazad na vrh Ići dole

:deda: Re: Trudnoća

Počalji od Admin Čet Apr 23, 2009 5:42 pm


Trudnoća News_2463
Tinejdžerska trudnoća i rizik od gojaznosti
07:02 16.04.2009. / Izvor: Mondo
Žene koje rode kao tinejdžerke pod većim su rizikom od gojaznosti od svojih vršnjakinja koje nisu rađale, poručuju stručnjaci bolnice "Kajser Permanente" iz Ouklenda u Kaliforniji.

I kod starijih žena trudnoća povećava rizik od gojaznosti, ali je taj rizik izgleda još veći kod tinejdžerki, naglašava vođa istraživanja, dr Erika Gunderson.

Do ovog zaključka kalifornijski tim je došao na osnovu analize podataka o 1.890 žena koje su učestvovale u izvesnoj nacionalnoj studiji o rastu i zdravlju počev od devete ili desete godine pa tokom narednih deset godina.

Sedamnaest odsto ovih devojaka rodilo je jedno dete između 15. i 19. godine, četiri odsto rodilo je više od jednog deteta u tom periodu, 10 odsto njih su ostale trudne ali nisu rodile, dok 69 procenata nisu ostale trudne u tom periodu.

Pritom je među crnim ispitanicama između 15. i 19. godine 43 odsto ostalo trudno, dok je među belim ispitanicama ostalo trudno 19 odsto.

U ukupnoj američkoj populaciji u 18. ili 19. godini 28 odsto belih devojaka i 49 odsto crnih ima višak kilograma ili su gojazne. Međutim, među onima koje su ostale trudne u tinejdžerskom dobu, ovaj procenat među belim devojkama je 40, a među crnim 57 odsto.

Kod njih je konstatovan širi obim struka i kukova, kao i više telesnih masnoća nego kod njihovih vršnjakinja koje nisu rađale.

Sve to često vodi u povećani nivo insulina, lipida i hipertenziju u kasnijim godinama, upozoravaju kalifornijski stručnjaci, dodajući da je utvrđeno da su žene koje prvi put rađaju pre 20. godine izložene i većem riziku od srčanih bolesti.

Admin
Admin
Admin
Admin

Ženski
Broj poruka : 5380
Godina : 49
Datum upisa : 08.10.2008

http://xtratvision.forumxpress.net

Nazad na vrh Ići dole

:deda: Re: Trudnoća

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu