XTRAT
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vreme sa Bogom

Ići dole

:deda: Vreme sa Bogom

Počalji od Admin Ned Dec 07, 2008 9:06 pm

Rick Warren


Jednom kad ste ubijedjeni da vrijeme odvojeno za dnevno proučavanje je bitno za vaš duhovni rast, kako to postići? Možete biti motivisani da to uradite ali možda ne znate kako.




Trebate da razmislite o četiri osnovna elementa da kvalitetno provedete vrijeme:

* Početi sa ispravnim stavovima
* Izdvojiti posebno vrijeme
* Odabrati posebno mjesto
* Slijedite jednostavan plan
* Zaključak



POČETI SA ISPRAVNIM STAVOVIMA

U Božijim očima, zašto nešto radiš je važnije od toga šta radiš. Jednom prilikom Bog je rekao Samuelu, “Jer ne gledam na šta čovjek gleda; čovjek gleda što je očima, a Gospod gleda na srce.” (1 Samuelova 16:7) Moguće je uraditi nešto ispravno ali s pogrešnim stavom.

To je bio Amazijin problem jer “on činjaše što je pravo pred Gospodom, ali ne cijelim srcem.”(2 Dnevnika 25:2)

Kad dodješ da se susretneš s Bogom u vrijeme koje si odvojio, trebao bi imati ove ispravne stavove:

* Očekivanja- Dodjite pred Boga sa iščekivanjem i nestrpljivošću. Očekuj kvalitetno vrijeme od druženja s Njim i primi blagoslov provedenog vremena skupa. To je ono što je David očekivao: "Bože, ti si Bog moj, k tebi ranim, žedna je tebe duša moja." (Psalam 63:1)
* Poštovanje – Ne žurite u Božije prisustvo, već pripremite svoje srce tako što ćete biti mirni pred Njim i dopustiti tišini da očisti misli ovog svijeta. Poslušajte šta kaže prorok Habakuk: "Gospod je u svetom hramu svojem; muči pred njiim sva zemljo." (Habakuk 2:20; vidi Psalam 89:7) Dolaziti u Božije prisustvo nije kao ići na fudbalsku utakmicu ili na neki drugi vid zabave.
* Budnost – Prvo se razbudite. Sjeti se da se nalaziš sa Tvorcem, Stvoriteljem neba i zemlje, Otkupitelja ljudi. Najbolja priprema za odvojeno vrijeme ujutru počinje noć prije. Idite na spavanje ranije tako da budete pripremljeni da se sretnete sa Bogom ujutru; On zaslužuje vašu punu pažnju.
* Spremnost da poslušamo – Ovaj stav je od velike važnosti; ne dolazite u odabrano vrijeme da izaberete sta ćete raditi, a šta ne, već sa svrhom da uradite bilo šta i sve što Bog zatraži od vas. Isus je rekao, "Ako tko želi vršiti njegovu volju, on će znati je li to učenje od Boga ili ja govorim sam od sebe." (Jovan 7:17) Zato dodjite na susret s Bogom odlučni da činite Njegovu volju bez obzira na sve.
Admin
Admin
Admin
Admin

Ženski
Broj poruka : 5380
Godina : 49
Datum upisa : 08.10.2008

http://xtratvision.forumxpress.net

Nazad na vrh Ići dole

:deda: Re: Vreme sa Bogom

Počalji od Admin Ned Dec 07, 2008 9:07 pm

IZDVOJITE POSEBNO VRIJEME

Posebno vrijeme ima veze sa tim kada ćete odvojiti mirno vrijeme i koliko dugo bi trebalo biti. Osnovno pravilo je ovo: Najbolje vrijeme je onda kad se vi osjećate najbolje! Dajte Bogu najbolji dio vašeg dana- kad ste najsvježiji i najbudniji. Nemojte servirati Boga sa ostatcima (vremenom koje vam je preostalo od nečeg drugog) Takodje zapamtite, da vaše najbolje vrijeme se razlikuje od nečijeg drugog.

Za većinu od nas, rano jutro izgleda kao najbolje vrijeme. Isus je praktikovao da rano ustane da se moli i sretne s Ocem: “A rano ujutro, dok je još bio mrak, ustao je i izašao van te otišao na samotno mjesto i ondje se molio." (Marko 1:35)

U Bibliji, mnogi dobri ljudi i žene su rano ustajali da se sretnu sa Bogom. Neki od njih su:

· Abraham – 1. Moj 19:27 · Mojsije – 2 Moj. 34:4

· Jov - Jov 1:5 · Ana i Elkana - 1 Samuelova 1:19

· Jakov – 1. Moj 28:18 · David - Psalmi 5:3, 57:7,8

(Takodje vidi Psalm 143:8; Isaija 26:9; Ezekiel 12:8.)

Kroz crkvenu istoriju, mnogi Hrišćani koje je Bog najviše iskoristio, sretali su se s njim rano ujutru. Hudson Taylor je rekao, "Ne možeš naštimavati instrument nakon što koncert završi. To je besmisleno. Logično je da ga naštimaš prije nego koncert počne."

Veliko budjenje Britanskih studenata u kasnom 19-tom vijeku počeo je onim istorijskim riječima: "Sjećajte se Jutarnje Straže!" Tako da mi trebamo da se naštimamo na početku svakog dana dok se sjećamo Jutarnje Straže.

Ako Isus stvarno zauzima prvo mjesto u našem životu, onda trebamo da mu damo naš prvi dio dana. Traba najprije da tražimo Njegovo kraljevstvo (vidi Matej 6:33). Doktori nam poručuju da je doručak najvažniji od obroka. On često odredjuje nivo naše energije, budnosti, pa čak i raspoloženja tokom dana. Takodje, mi trebamo “duhovni doručak” da na pravi način počnemo dan.

I napokon, naš mozak je ujutru neopterećen dnevnim aktivnostima. Naše misli su svježe, mi smo odmorni; nismo pod pritiscima i to je obično najmirnije vrijeme. Jedna majka navija sat da je budi u 4 ujutro, provede svoje odredjeno vrijeme, vrati se nazad u krevet i onda se diže kad se svi u kući dignu. Ona objašnjava da s djecom po cijeli dan u kući, rano jutro je jedino vrijeme kad je tiho i kad može biti nasamo s Bogom. Ovo njoj odgovara; vi trebate izabrati vrijeme koje najbolje odgovara vama.

Možete takodje razsmisliti o tome da odvojite dva slobodna vremena (ujutru i navece). Dawson Trotman, osnivač Navigatora, imao je lozinku koja je označavala njegovo vrijeme uveče: NJRZR. Kad god je bio sa grupom ljudi naveče ili kući sa svojom ženom i kad bi izgledalo da se razgovor završava, rekao bi, “U redu, NJRZR.” NJRZR znači “Njegova Riječ, Zadnja Riječ;” I on je to praktikovao godinama kao način da završi dan s mislima okrenutim Gospodu (Betty Lee Skinner, Daws, Zondervan, 1974, p. 103).

Stephen Olford, veliki Hrišćanin i dugogodišnji sveštenik u Njujorku, je rekao: “Želim ujutru da čujem Božiji glas prije bilo bilo čijeg, i Njegov je zadnji glas koji želim da čujem naveče.”

David i Danijel su se susretali sa Bogom tri puta dnevno (vidi Psalam 55:17; Danijel 6:10).

Koje god vrijeme da odvojite, budite dosljedni u tom. Obilježite ga u svoj kalendar; zakažite vrijeme s Bogom kao što biste to uradili sa bilo kim drugim. Dogovorite sastanak s Isusom! Onda se tome radujte i nemojte da otkažete. Sastanak na kojem smo izvisili nije prijatno iskustvo za nas, Isus takodje ne voli da izvisi. Zbog toga, dogovorite sastanak s njim i održite ga po svaku cijenu.

Pitanje koje se ljudi često pitaju je, "Koliko vremena bi trebao da provedem s Bogom?" Ako nikad ranije niste bili dosljedni u nekom vremenu, počnite sa sedam minuta (Robert D. Foster, Sedam minuta s Bogom, NavPress, 1997) i pustite da se vremenom povećava. Cilj vam je da ne provedete manje od 15 minuta dnevno s Bogom. Od 168 sati koliko nam je dato tokom sedmice, 1 sat i 45 minuta izgleda jako malo kad shvatiš da si stvoren da imaš prijateljstvo s Bogom. Evo nekih dodatnih smijernica:

o Ne pokušavajte dva sata na početku. Samo ćete se obeshrabriti. I vi morate rasti u ovoj vezi kao u bilo kojoj drugoj. Počnite zato sa sedam minuta i pustite da se to vrijeme produžava; bolje je biti dosljedan sa kraćim vremenom nego se sretati sat vremena svake druge sedmice.
o Ne gledajte na sat. Gledanje na sat vam može upropastiti vaše mirno vrijeme brže nego bilo šta drugo. Odlučite šta možete uraditi za to vrijeme koje ste izabrali, pročitati i pomoliti se; a onda to i uradite. Ponekad će vam trebati više od vremena koje ste izabrali da odvojite, a ponekad manje. Ali ne gledajte na sat.
o Stavite naglasak na kvalitet, a ne na kvantitet. Nema ništa super duhovno ako odvojite dva sata. Ono šta uradite za to vrijeme- bilo to 15 minuta ili dva sata ili bilo koje drugo- je bitno. Neka vam za cilj bude kvalitetno prijateljstvo s Bogom.




IZABERITE POSEBNO MJESTO

Mjesto na kojem ćete provesti svoje odvojeno vrijeme je takodje bitno. Biblija navodi da je Abraham imao odredjeno mjesto gdje se nalazio s Bogom (1. Moj 19:27). Isus je imao običaj da se moli u Getsimanijskom vrtu na Maslinskoj Gori. "I kad je izašao, pošao je po običaju na Maslinsku Goru; a za njim su pošli učenici." (Luka 22:39)

Vaše mjesto treba da je privatno. Ovo je mjesto gdje vi možete biti sami, gdje je tiho, gdje vas niko neće uznemiravati ili prekidati. U današnjem bučnom svijetu, trebaće vam malo dosjetljivosti, ali je potrebno da si obezbijedite mjesto gdje…

o se možete moliti na glas bez bojazni da ćete uznemiriti nekog;

o gdje je dobro osvjetljenje za čitanje (sto, možda);

o gdje vam je udobno. (UPOZORENJE: Ne činite to u krevetu. To je suviše udobno!)

Vaše mjesto treba biti posebno. Gdje god se odlučite sastati s Bogom, napravite da to mjesto bude posebno za vas i Njega. Dok dani budu prolazili, to mjesto će vam mnogo značiti zbog divnog vremena koje tu provodite sa Isusom Hristom.

Vaše mjesto treba biti sveto. To je mjesto na kom se sastajete sa živim Bogom. Mjesto na kom se vi sastajete s Bogom može biti isto tako sveto kao i mjesto na kom se Abraham sastajao s Bogom. Ne morate biti u crkvi. Neki ljudi su odvajali svoje posebno vrijeme u kolima parkiranim na mirnom mjestu, u praznom ormaru kod kuće, u dvorištu iza kuće. Svako od ovih mjesta je postalo sveto za njih.

SLIJEDITE JEDNOSTAVAN PLAN

Neko je jednom rekao, "Ako nemaš cilj, sigurno ćeš ga pogoditi!" Da bi proveli kvalitetno vrijeme, trebate imati plan ili neke glavne crte koje ćete slijediti. Glavno pravilo je ovo: Neka vaš plan bude jednostavan.

Trebaće vam ove tri stvari za vaše isplanirano vrijeme:

o Biblija – neki moderan prevod, koji nije parafraziran, dobro odštampan.
o Sveska za zapisivanje svega onog što vam Bog pokaže, i za pravljenje molitvene liste.
o Pjesmarica – ponekad ćete poželjeti pjevati pjesme hvale (vidi Kološanima 3:16).
* Čekajte na Boga (Opustite se). Budite mirni minutu; ne ulećite u Božije prisustvo, nemojte odmah početi pričati. Slijedite Božiji savijet: "Utolite i poznajte da sam ja Gospod." (Psalam 46:10; vidi takodje Izaija 30:15; 40:31) Budite mirni neko vrijeme da dodjete u stanje poštovanja.
* Molite se nakratko (Zahtjev). Ovo nije vaše vrijeme za molitvu, već kratka molitva na početku Bogu da očisti vaše srce i da vas uvede u vrijeme koje ćete provesti skupa. Dva dobra dijela iz Biblije za zapamtiti su:
o "Okušaj me, Bože, i poznaj srce moje, ispitaj me, i poznaj pomisli moje, vidi jesam li na zlu putu, i vodi me na put vječni.." (Psaalm 139:23-24; vidi takodje 1 Jovanova 1:9)
o “Otvori oči moje, da bi vidio čudesa zakona tvojega." (Psalam 119:18; vidi takodje Jovan 16:13)

Prvo morate biti u skladu sa Autorom da bi mogli razumijeti Njegovu knjigu!

* Pročitajte dio iz Biblije (Čitanje). Ovdje počinje razgovor s Bogom. On ti govori kroz svoju riječ, a ti Njemu govoriš kroz molitvu.

Čitajte Bibliju…

Polako. Ne žurite; ne pokušavajte pročitati mnogo odjednom; ne ‘trčite’ kroz nju.

Ponavljajući. Iznova čitajte jedan pasus dok ga ne dočarate u svojim mislima. Razlog zbog kojeg ljudi ne dobijaju mnogo iz Biblije je taj što ne čitaju Bibliju ponavljajući pročitano.

Bez zastajkivanja. Ne zaustavljajte se u sred teksta da bi otišli u digresiju ili pročitali doktrinalne studije. Jednostavno pročitajte taj dio iz čistog zadovoljstva, dozvoljavajući Bogu da vam govori. Zapamtite da vam cilj nije da dobijete informacije, već da se hranite Njegovom riječju i da bolje upoznate Hrista.

Tiho na glas. Čitanje na glas će poboljšati vašu koncentraciju, ako imate problem s tim. Takodje će vam pomoći da bolje razumijete ono šta čitate jer ćete pored toga što vidite i čuti ono što čitate. Dovoljno nježno čitajte da ne biste nekog uznemirili.

Sistematično. Čitajte po redu. Nemojte koristiti “nasumičnu” metodu- pasus ovdje, poglavje tamo, ono što volite odavde, interesantnu porciju odande. Razumjećete Bibliju bolje ako je čitate onako kako je napisana- poglavlje ili pasus po redu.

Preletite preko knjige. Ponekad ćete poželjeti da predjete cijelu knjigu. U tom slučaju ćete čitati brzo da bi dobili pregled cijelog otkrivenja. Tada ne morate čitati polako niti ponavljajući.

* Meditirajte i zapamtite (Razmislite i Zapamtite). Da bi vam Biblija govorila o stvarima od značaja, trebali biste da meditirate nad onim što čitate i da zapamtite strofe za koje imate osjećaj da vam posebno govore. Meditacija je “ozbiljno razmatranje jedne misli iznova u mislima.” Iz meditacije mozete izdvojiti i zapamtiti stih koje je od posebnog značaja za vas.

* Zapišite ono što vam je Bog pokazao (Zabilježite). Kad vam Bog govori kroz svoju riječ, zapišite šta ste otkrili. Zapisivanje vam omogućava da se sjetite onoga što vam je Bog otkrio, a takodje da provjerite svoja biblijska otkrića. Zabilježavanjem onoga što vam je Bog otkrio je način primjenjivanja onog što vidite u Bibliji, a što se odnosi na vaš život.

* Imajte vrijeme za molitvu (Zahtjev). Nakon što vam je Bog progovorio putem svoje riječi, govorite s Njim u molitvi. Ovo je vaš dio razgovora s Bogom.

ZAKLJUČAK

Šta ako propustite dan? Nemojte o tom da brinete ako se dešava povremeno. Neka vas ne muči krivica. "Zato za one koji su u zajedništvu sa Hristom Isusom nema osude.” (Rimljanima 8:1)

Ne budite prestrogi jer propuštanje jednog dana nije smak svijeta. Ali ne odustajte. Ako propustite jedan obrok, ne znači da ćete se odreći hrane jer ste nedosljedni. Jednostavno, ješćete malo više za sljedeći obrok, i tako nastavljate dalje. Ovaj isti princip je primjenjiv za vaše odvojeno vrijeme.

Psiholozi nam kažu da nam treba tri sedmice da se upoznamo sa nekim novim zadatkom ili navikom; trebaju još tri sedmice prije nego nam to postane navika. Razlog zbog kojeg mnogi ljudi nisu uspjeli sa svojim odvojenim vremenom je taj što nisu uspjeli da predju tu barijeru od šest sedmica. Da bi nam odvojeno vrijeme postalo navika, trebamo ga upražnjavati svakodnevno šest sedmica.

William James je imao poznatu formulu za razvoj navike (Selected Papers on Philosophy, E. P. Dutton & Co., 2000, pp. 60-62):

* Napravite rezoluciju (zavjet). Uvijek morate početi jakom inicijativom. Ako ste na pola srca, nikad nećete uspjeti. Recite drugima o svojoj odluci.

* Nemojte dozvoliti izuzetke dok se nova navika sigurno ne ukorijeni u vaš život. Navika je kao klupko konca. Svaki put kad ga ispustite, mnoge niti se razmotaju. Tako da ne smijete dozvoliti da se “samo ovaj jedan put” desi. Akt popuštanja slabi volju i jača nedostatak samokontrole.

* Zgrabite svaku priliku za vježbanje vaše nove navike. Kada god dobijete i najmanji poriv da vježbate svoju novu naviku, onda to uradite. Ne čekajte, već iskoristite svaku priliku da osnažite svoju naviku. Neće štetiti da pretjerate u novoj navici ako tek počinjete.

Na ove sugestije bih dodao još jednu:

* Uzdajte se u Božiju moć. Nakon što je sve rečeno i uradjeno, morate shvatiti da se nalazite u duhovnoj borbi, i da samo možete uspjeti uz pomoć Božijeg Svetog Duha. Tako da se molite se da vas Bog osnaži i oslonite se na Njegovu pomoć u razvijanju ove navike u Njegovu čast.

__________________

Ako ste ubijedjeni da je razvijanje zajednice sa Bogom potrebno za vaš život, pomolite se:

MOLITVA PREDAJE

"Gospode obavezujem se da ću provoditi odredjeno vrijeme s Tobom svakog dana, bez obzira na sve. Oslanjam se na Tvoju snagu da mi pomogne da budem dosljedan."

__________________
Admin
Admin
Admin
Admin

Ženski
Broj poruka : 5380
Godina : 49
Datum upisa : 08.10.2008

http://xtratvision.forumxpress.net

Nazad na vrh Ići dole

:deda: Re: Vreme sa Bogom

Počalji od Admin Sub Jan 17, 2009 8:59 pm

Večna želja za slobodom, da bismo bili odgovorni


Vreme sa Bogom Svoboda

Postoje tri stvari koje su posledica nepravilnog odnosa prema duhovnom
životu i ispovesti: stanje bezodgovornosti, kada čovek umesto pokjanja
prinosi žalbe, i umesto smirenja – smirenoslovlje.



Upravo bezodgovornost, želja da se ni na koji
način ne odgovara za sopstveni život, često dovodi do potrage za
starcima. Mnogi ljudi u traganju za natprirodnim čekaju da im starac
nešto kaže, otkrije i pokaže čoveku Božiju volju.

A ako nema starca vernici u slučaju mnogih sveštenika pokušavaju da
nasilno stvore tobože neko starčestvo i duhovničke odnose izmedju
starca i duhovnog čeda. Umesto toga da živi duhovnim životom, čovek
dolazi kod sveštenika sa tim da u potpunosti prebaci na njega svu
odgovornost za svoj duhovni život. I zato to beskrajno “oče
blagoslovite to, peto-deseto” predstavlja ne želju da se živi po
Božijoj volji, već želju da se uopšte nikada ni za šta ne odgovara.

Vreme sa Bogom Sviashennik_fn

Otac Gleb Kaleda se žali da danas ima toliko potrebe za hrišćansko
služenje, a pravoslavni hrišćani ne žele da se private toga. O
bolesniku u bolnici bolje može da brine neverujući, neocrkvoljen čovek,
jer se od verujućeg često ništa ne može dobiti. Naprimer pravoslavna
vernica treba da dodje da posedi sa bolesnikom. Ona ne dodje a potom
objašnjava: “Moj sveštenik je danas služio i nisam mogla da ne odem”.

I to je umnogome odredjeno time kome čovek ide: k Bogu ili k
svešteniku. Odnosi izmedju sveštenika i grubo govoreći pastve su čisto
ljudski. Moj sveštenik je rekao da danas služi i otićiću kod njega.

Kada sveštenika pokušaju da iskoriste za to da bi skinuli sa sebe
odgovornost za svoj duhovni život, ispovest se pretvara u neprekidnu
žalbu na to kako je život težak. Umesto pokajanja i samoukoravanja
dolazi do okrivljavanja drugih. Čovek se “ispoveda” tako što su ga
saslušali i njemu postaje lakše. Niko više ne želi da ga sluša kako mu
je teško a sveštenik je obavezan jer on ima blagodat koja ga obavezuje
da nosi bolesti svih ljudi. Tako ono i jeste, ali čovek počinje da se
koristi time radi zadovoljenja svog unutrašnjeg egoizma, zamene
ispovesti žalbama.
Još jedna duhovna bolest je i ta kada ćovek ne želi da radi ništa
duhovno, već svoju duhovnu lenjost opravdava rečima “ja sam nedostojan”
ili “ja sam nedostojna”, ili “ja sam nemoćan” ili “ja sam nemoćna”.
Iako je to u stvari gord čovek kome ništa nije potrebno. I kao rezultat
toga dolazi do toga da onaj koji treba da živi hrišćanski odbija svoje
služenje, sva dobra dela, kao i nošenje svog krsta. Umesto toga što
sveti Oci nazivaju smirenomudrenost javlja se smirenoslovlje:
“oprostite, blagoslovite”, “oprostite meni grešnoj”. Umesto toga da se
nešto uradi, promeni ostaju samo reči: “mi smo grešni”, “mi smo
nedostojni”, i sve odgovara tome – poza, intonacija i način odevanja.

Takav je odnos i prema duhovniku. Svaka ispovest se pretvara u
neprekidnu želju da se pobegne od odgovornosti. Čovek iz nekog razliga
počinje da zadovoljava neko amorfno, bezživotno postojanje, kada se ne
odlučuje ni na jedan postupak, ne želi ništa da izmeni i boji se da
živi istinskim duhovnim životom. To je veoma udobna pozicija, kada je
za sve odgovoreno, i postoji lažna predstava o poslušanju, lažna
predstava o smirenju i lažna predstava o pokajanju.

Takvo izopačenim shvatanjem duhovnog života često se odredjuje I
odnos prema duhovniku, a ponekad se I kod duhovnika može formirati
nepravilan odnos prema svojoj parohiji: on počinje da koristi takvu
vrstu ljudi I oni se pokazuju kao neko kime se može dobro upravljati:
za svog oca će preći planine itd. Oni ne teže da postanu pastva već
upravljano stado, koje ne treba pastira, već gonič koji će ih bićevati
I njima upravljati. Njima je dovoljno da pridju nekom lideru koji može
da bude naprimer sveštenik. Ali ka Hristu da idu im ne treba.

Protojerej Aleksej Uminski. Tajna primirenja. 2007

preuzeto sa http://www.pravmir.ru/article_3251.html

prevod sa ruskog Dr Radmila Maksimovic
Admin
Admin
Admin
Admin

Ženski
Broj poruka : 5380
Godina : 49
Datum upisa : 08.10.2008

http://xtratvision.forumxpress.net

Nazad na vrh Ići dole

:deda: Re: Vreme sa Bogom

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu